Groźne upały

upały

Przyszło lato, a wraz z nim słoneczna i gorąca pogoda. I o ile uwielbiamy ciepłą i słoneczną pogodę, o tyle upały to już dla nas męczarnia. Jak możemy sobie pomóc w ciepłe dni, aby w marę normalnie funkcjonować?

Osoby starsze i małe dzieci

Powinniśmy pamiętać, że upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz małych dzieci. Może wówczas szybko dojść do odwodnienia organizmu. W nierzadkich przypadkach występują także omdlenia czy zasłabnięcia. Dlatego pamiętajmy o piciu wody, najlepiej czystej, niegazowanej o niskiej zawartości sodu. Minimalna ilość wody, jaką powinniśmy wypijać latem to ok. 1,5- 2 litrów. Gazowana woda nie jest wskazana ze względu na fakt, że oszukuje nasz organizm, dzięki zawartości bąbelków szybciej przestajemy odczuwać pragnienie.
Podczas uciążliwych upałów najlepiej nie wychodźmy z domu. Możemy sobie pomóc zażywając chłodne kąpiele czy ubierając się w lekkie, przewiewne i nie obciskające ubrania.

Na spacery najlepiej wybierajmy się późnym popołudniem lub wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz już się znacznie obniży. Szczególnie osoby z nadciśnieniem powinny unikać wychodzenia z domu podczas upałów, ale szczerze powiedziawszy wszyscy możemy być narażeni na negatywne skutki upalnej pogody.

Gdy musimy wyjść z domu

Niestety nie każdy z nas może sobie pozwolić na ukrywanie się przed słońcem i upalną pogodą w domu. Z tego też względu szczególnie osoby starsze powinny pamiętać o nakryciu głowy podczas wychodzenia na zewnątrz. Najlepiej unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego natężenia słońca, czyli od godziny 10:00 do 15:00. Dodatkowo w okresie letnim powinniśmy stosować kremy z wysokim filtrem UV, które uchronią naszą skórę nie tylko przed poparzeniem, ale również zapobiegają w starzeniu się skóry.

 

Autor: Magdalena Skopińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.