Bezzębie wcale nie musi wymagać zakładania niewygodnej protezy ruchomej. Teraz jest alternatywne rozwiązanie – to implanty zygomatyczne!
Do bezzębia, czyli całkowitego braku naturalnych zębów u pacjenta może dojść wskutek wielu wydarzeń – od poważnych urazów, poprzez choroby, a skończywszy na zaniedbaniach. Przez długi czas bezzębie można było leczyć tylko z wykorzystaniem ruchomych protez zębowych. Teraz jednak pacjenci mogą zdecydować się na alternatywne rozwiązanie – to specjalne implanty zębowe, które mogą być użyte nawet w przypadku zaniku kości szczęki.
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- Dlaczego warto wybrać implanty przy bezzębiu?
- Czym są implanty zygomatyczne?
- W jaki sposób przebiega procedura wszczepienia implantów zygomatycznych?
- Jakie są najważniejsze zalety zastosowania implantów zygomatycznych?
- Gdzie można skorzystać z usług implantologicznych przy bezzębiu szczęki?
Dlaczego warto wybrać implanty przy bezzębiu?
Implanty stomatologiczne to specjalnego rodzaju wszczepy, które umieszczane są w kościach szczęki albo żuchwy. Wykonane z tytanu wszczepy mają wówczas na celu pełnienie roli korzenia zębowego – na nich osadza się potem protezy stałe, czyli korony albo mosty zębowe przygotowywane indywidualnie dla danego pacjenta.
Dzięki implantom stomatologicznym można uzupełnić braki zębowe trwale i na stałe. Implanty wiążą się z kością i pełnią wówczas rolę naturalnego zęba. Są estetyczne, pozwalają na żucie pokarmów, umożliwiają zachowanie estetyki twarzy – zapobiegają opadaniu policzków.
Implanty stomatologiczne znalazły także zastosowaniu przy całkowitym braku zębów u pacjenta, czyli wtedy, gdy posiada on bezzębie. Pojawił się jednak problem – implanty zębów nie zawsze były wtedy tak proste w zastosowaniu. Dlaczego?
Aby możliwe było zastosowanie implantów stomatologicznych, kość szczęki, w której mają być one umieszczone, powinna być w odpowiedniej kondycji. Niestety, w przypadku, gdy do utraty zębów doszło u pacjenta już dawno, mógł pojawić się zanik kości szczęki.
W takiej sytuacji pacjent także mógł zastosować implanty zębów, niemniej jednak konieczne było wykonanie dodatkowe procedury, czyli odbudowy – regeneracji kości. Procedura ta była czasochłonna, a także kosztowna, niemniej jednak powodowała ona, że bezzębie nie było już dla pacjenta problemem.
Teraz jednak można uniknąć konieczności odbudowy kości – to specjalne implanty zębów określane jako implanty zygomatyczne, zygomy, inaczej implanty jarzmowe. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są implanty zygomatyczne?
Implanty zygomatyczne, określane także jako implanty jarzmowe czy zygomy, to specjalne implanty do kości jarzmowych, potocznie nazywanych kościami policzkowymi. Ze względu na swoją budowę te implanty zębów pozwalają na ominięcie etapu odbudowy kości, gdy pojawił się zanik kości szczęki.
Implanty jarzmowe są wszczepiane bezpośrednio w kości jarzmowe, co ma duże znaczenie wtedy, gdy u pacjenta nastąpiło bezzębie szczęki. To bezzębie, jak zostało wspomniane wcześniej, najczęściej wiąże się z zanikiem tych kości, co potem uniemożliwia wykonanie zabiegu standardowej implantacji.
Implanty do kości jarzmowych – zygomy są zatem skuteczną alternatywą dla innych metod leczenia dla osób, u których pojawiło się bezzębie – dzięki nim można uzyskać doskonałe efekty w krótkim czasie!
W jaki sposób przebiega procedura wszczepienia implantów zygomatycznych?
Nowoczesne leczenie implantologiczne wykorzystujące implanty zębów takie, jak implanty zygomatyczne – zygomy, przebiega w podobny sposób jak standardowa procedura.
U pacjenta, którego problemem jest bezzębie, wykonuje się wtedy znieczulenie i wprowadza się implanty w kości szczęki. Od razu po wykonaniu tej procedury zygomy mogą posłużyć do umieszczenia na nich tymczasowych protez, więc od razu dają efekt estetyczny.
Zanim jednak na implantach zębów tego typu umieści się uzupełnienia docelowe, konieczne jest zajście procesu tak zwanej osteointegracji, czyli związania się wszczepu wraz z kością jarzmową. Ten proces odbywa się na przestrzeni kilku miesięcy – dopiero wtedy implanty mogą być wykończone trwałymi mostkami.
Zatem procedura jest w tym przypadku dość długa, ale i tak jest ona krótsza niż w przypadku przeprowadzenia regeneracji kości – wtedy cały proces może wydłużyć się nawet do roku.
Najważniejsze zalety zastosowania implantów zygomatycznych:
- pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów wtedy, gdy pacjent ma bezzębie szczęki
- mogą być stosowane nawet wtedy, gdy pojawił się zanik kości szczęki
- umożliwiają natychmiastowe wykonanie tymczasowego uzupełnienia w oczekiwaniu na osteointegrację
- są trwałe i wytrzymałe – można korzystać z nich nawet wieczyście, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane
- zapewniają estetyczny efekt przez wykonanie estetycznych uzupełnień porcelanowych
- dzięki nowoczesnym materiałom i sprzętom leczenie jest wysoce skuteczne
Gdzie można skorzystać z usług implantologicznych przy bezzębiu szczęki?
Dzisiaj implanty jarzmowe – zygomy są popularne i ma je w swojej ofercie coraz więcej gabinetów stomatologicznych specjalizujących się w implantologii. Aby leczenie udało się całkowicie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług takiego gabinetu, w którym będzie można liczyć na pomoc specjalistów w tym właśnie zakresie.
Kraków jest jednym z wielu miast, gdzie można skorzystać z tego typu zabiegu. Tutaj prowadzi je Klinika Stomatologiczna Se+. To klinika stomatologiczna posiadająca wieloletnie doświadczenie w dziedzinie implantologii stomatologicznej, a także innych dziedzin stomatologii.
Więcej informacji związanych z bezzębiem, a także z implantami zygomatycznymi można znaleźć na stronie internetowej kliniki Studio Stomatologii Estetycznej Se+ pod adresem: https://studiose.med.pl/implanty-zygomatyczne/.
Podsumowując, bezzębie wcale nie musi oznaczać konieczności stosowania niewygodnej, wyjmowanej protezy zębowej. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia jak implantologia także osoby, u których pojawiło się bezzębie szczęki i zanik kości szczęki mogą cieszyć się pięknym uśmiechem!