J.M.R. Michalski – Orły i Wrony

Orły i wrony

konkurs - wstawka

 

 

 

 

 
Orły i wronyOrły i Wrony trafiły do sprzedaży 8 maja, a głównym wątkiem książki jest wojna pomiędzy Królestwem Polski a Cesarstwem Niemieckim. Powieść można zaliczyć do trzech gatunków – historycznego, przygodowego oraz fantasy – i myślę, że każdy znajdzie w niej coś atrakcyjnego dla siebie.

 

Fabuła rozpoczyna się na długo przed wydarzeniami opowiedzianymi w tytule. Autor przybliża nam historię pewnego skarbu, który posłańcy z Czech mają dostarczyć królowi Rzeczypospolitej. Trasa, jaką podążają jest niezwykle trudna i niebezpieczna, ale dla żołnierzy najważniejsze jest wykonanie zadania powierzonego przez ich władcę – Ludwika Złotego. Niestety posłańcy wpadają w ręce Mikołaja Rąbeckiego, a zbój chcąc przejąć kosztowności atakuje Czechów. Mimo zagrożenia zmęczony oddział dowodzony przez Honze Davela nie poddał się bez walki. Rąbecki odniósł zwycięstwo, lecz stracił bardzo dużą liczbę kompanów, których potrzebował do bezpiecznego przewiezienia łupu. Zbójnik wiedział, iż na terenie Tatr jest on zagrożony przez grupę Czarnego Samuela, najbogatszego watażki w całym kraju. Mikołaj nie pomylił się, wkrótce najgroźniejszy ze zbójów zaatakował jego uszczuplone walką z Czechami oddziały. W taki sposób skarb po raz kolejny zmienił właściciela. Jednak Samuel nie chciał podjąć ryzyka przewożenia zdobytych bogactw i postanowił ukryć go w jaskini. W skrytce tej zostawił na straży 16 swoich wojaków, a sam z czterema najwierniejszymi rozbójnikami wyruszył po wsparcie. Tak się źle złożyło, iż w owym czasie trwał najazd królewski, jaki pokrzyżował jego plany. Watażka postanowił ukryć się i przeczekać ten niebezpieczny czas, skazując zamkniętych w grocie kompanów na śmierć. Czarnemu Samuelowi również nie udało się wrócić po kosztowności, gdyż zginął w bitwie z wojewodą krakowskim. Wraz z nim pochowana została wiedza o miejscu ukrycia niezwykle cennego skarbu, który w przyszłości może mieć wpływ na historię Królestwa Polskiego.

 
 

Książka Orły i Wrony ukazuje wojnę polsko-niemiecką z różnych perspektyw. Mamy możliwość zapoznać się z sytuacją panującą na dworze króla Rzeczypospolitej, gdzie zagrożenie ze strony Cesarstwa Niemieckiego jest bagatelizowane, a hulanki i pijaństwo zakłóca jedynie grasujący seryjny zabójca. Autor przedstawia również drugą stronę medalu, czyli warunki panujące na polskich wsiach, gdzie panoszy się wróg, grabiąc i mordując. Los mieszkańców terenów granicznych początkowo jest ignorowany, ale rosnące zagrożenie ze strony niemieckiej zmusza króla Henryka Baszowieckiego do działania. Postanawia więc sprowadzić do stolicy walczącego na Krymie Aleksego Błędowskiego. Wojak ten znany jest z niezwykłego bohaterstwa i myśli strategicznej, a jego oddział jest słynny z waleczności i brutalności. Wraz ze strasznym kniaziem przeciw najeźdźcy wyruszyć ma także książę Michał ze swoją armią oraz trzema niezwykłymi kompanami: Arabem, Jaśkiem i Sierżantem. Gdy wszystko zaczyna się układać po myśli władcy Polski, północne tereny naszego kraju zostają zaatakowane przez Wikingów. Jedynie cud może sprawić, że Rzeczpospolita przetrwa tę ciężką sytuację.

 

Muszę przyznać, iż nie spodziewałam się tak wciągającej przygody. Autor w umiejętny sposób żongluje napięciem i dostarcza co chwilę kolejnych niespodzianek i zwrotów akcji. Przy Orłach i Wronach żaden czytelnik nie powinien się nudzić, a zwłaszcza fani gatunku. W książce pojawia się nawet wątek kryminalny związany z grasującym na dworze króla Polski seryjnym mordercą. Nie zabraknie przede wszystkim dworskich intryg, knowań szlachciców i magnatów, scen batalistycznych, pojedynków rycerskich, zaskakujących zdrad, trudnych wyborów, niezwykłych przyjaźni, olbrzymiego poświęcenia i oddania ojczyźnie oraz wątków miłosnych. Tytuł mogę polecić nie tylko molom książkowym, ale także fanom gier strategicznych oraz historycznych. Orły i Wrony to przygoda z najwyższej półki, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam!

 

Autor: Agata Szczechula

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.