Jak być dobrą teściową?

teściowaTeściowa to jedna z osób, o której opowiada się najwięcej dowcipów. Ogólnie postrzegana jest jako „zło konieczne”, niemniej jednak wcale tak nie musi być. Mama współmałżonka może być kimś bardzo ważnym, ale musi przestrzegać paru ważnych reguł. Zobacz jak być dobrą teściową.

1. Nie krytykuj wyboru swojego dziecka

Mamy mają to do siebie, że chcą wszystkiego co najlepsze dla swoich dzieci. Najchętniej ustawiłyby im całe życie. Wybrały szkołę, pracę, kolegów a z czasem również współmałżonków. Tyle tylko, że każdy ma swoje życie i powinien podejmować swoje sam decyzje dotyczące swojego życia. Dziś już tylko w nielicznych krajach istnieje tradycja kojarzenia małżeństw. Większość młodych ludzi samodzielnie poszukuje partnerów życiowych i nie należy w to zbytnio ingerować. Dobre stosunki z zięciem czy synową są tak samo ważne jak z własnym dzieckiem. Musisz pamiętać, że krytykując wybrankę lub wybranka swojego dziecka możesz stracić nie tylko synową lub zięcia ale również syna czy córkę.

2. Stań z boku młodego małżeństwa

Kiedy w domu pojawi się nowy członek rodziny nie wtrącaj się za bardzo. Młode małżeństwa potrzebują czasu, aby się dotrzeć, a trzecia osoba w tym gronie nie jest nikomu potrzebna. Wiele związków rozpada się właśnie przez nadopiekuńczych rodziców. Wiadomo, że nikt nie ugotuje tak pysznego rosołku dla Twojego synka jak Ty, ani nie zawiezie do sklepu tak bezpiecznie córki jak Ty – ale tym się nie przejmuj. Twojemu dziecku z pewnością nic się nie stanie, a współmałżonek zadba o nie jak najlepiej potrafi.

3. Pomagaj, ale się nie narzucaj

Chcesz pomóc młodym – to dobry pomysł, ale ze swoją pomocą nie przesadzaj. Możesz zaproponować, że jeśli synowa nie ma czasu to ugotujesz obiad, albo wyręczysz zięcia w odbieraniu dzieci z przedszkola. Jeśli będą potrzebowali Twojej pomocy to o nią poproszą, jeśli nie, nie narzucaj się. Zbyt nachalna pomoc może rodzić niechęć.

4. Traktuj synową i zięcia jak swoje dzieci

To chyba jedno z najtrudniejszych zadań teściowej. Przecież żadna inna dziewczyna ani chłopak nie jest tak doskonała jak Twoje dzieci. Mają inne przyzwyczajenia, są inaczej wychowani, mają inny system wartości. Ciężko jest przyjąć obcych ludzi i traktować ich jak najbliższych. Warto się jednak postarać. Często okazuje się, że te niedawno zupełnie obce osoby stają się drugimi dziećmi, a niekiedy nawet tymi „lepszymi”.

5.Nie walcz, bo przegrasz

To jedna z najważniejszych zasad. Jeśli będziesz walczyła z synową lub zięciem masz spore szanse na przegranie tej potyczki. Pamiętaj, że pewnego dnia przychodzi czas, kiedy to współmałżonek staje się ważniejszy niż rodzic. W takiej sytuacji udowadnianie, że mąż czy żona jest nieodpowiednia dla Twojego dziecka, krytykowanie ich zachowań i podburzanie dziecka przeciw jego małżonkowi może się skończyć zerwaniem kontaktów, a tego z pewnością byś nie chciała.

Jeśli chcesz być mamą dla swojego dziecka i jego współmałżonka bądź zawsze obok, ale niezbyt blisko. Pomagaj, gdy zostaniesz o to poproszona, ale nie narzucaj się zbytnio. Nie krytykuj współmałżonka swojego dziecka i nie walcz z nim, bo możesz w ten sposób stracić kontakt z obojgiem. Kochaj całą rodzinę Twojego dziecka wraz z jego współmałżonkiem, a zobaczysz, że staniesz się najlepszą teściową na świecie.