Jak dbać o higienę osoby leżącej? Pielęgnacja w prostych krokach

Jak dbać o higienę osoby leżącej? Pielęgnacja w prostych krokach

Pielęgnacja osoby leżącej wymaga szczególnej uwagi, cierpliwości i systematycznego podejścia. Dotyczy to także utrzymania higieny, w tym doboru środków do prania podkładów do łóżka i pościeli.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą ułatwić codzienne czynności higieniczne w opiece nad osobą leżącą. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jak utrzymać higienę osoby leżącej na wysokim poziomie? 

Właściwa higiena nie tylko zapewnia komfort fizyczny, ale także wpływa pozytywnie na samopoczucie psychiczne osoby leżącej i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z długotrwałym unieruchomieniem. Regularne zabiegi pielęgnacyjne są fundamentem profilaktyki przeciwodleżynowej, pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i zapobiegają rozwojowi groźnych infekcji.

W pielęgnacji osoby leżącej warto wdrożyć następujące rozwiązania:

  • używanie do mycia ciepłej (ale nie gorącej) wody i delikatnego, hipoalergicznego żelu do mycia,
  • dokładne, lecz delikatne wycieranie skóry, bez intensywnego pocierania,
  • codzienna zmiana bielizny (w tym koszulki), a w razie zabrudzenia (np. podczas podawania posiłku) – tak częsta zmiana ubrania, jak to konieczne,
  • stosowanie podkładów na prześcieradło, które chronią przed zabrudzeniem i łatwo można je wymienić,
  • częste pranie pościeli (do tego celu należy stosować hipoalergiczny proszek do prania).

Mycie osoby leżącej krok po kroku

Przed rozpoczęciem mycia zgromadź wszystkie niezbędne akcesoria: miskę z ciepłą wodą, ręczniki (ważne, aby nie były szorstkie), myjki, środki myjące, kremy pielęgnacyjne, czyste ubrania, podkłady ochronne. Zadbaj o temperaturę pomieszczenia, aby była komfortowa dla osoby leżącej. Wszelkie zmiany pozycji osoby leżącej wykonuj stopniowo i delikatnie (zwłaszcza podnoszenie tułowia).

Zacznij od umycia twarzy za pomocą czystej myjki, następnie przejdź do szyi i dekoltu. Użyj łagodnych, dostosowanych do cery wrażliwej środków myjących, a następnie delikatnie osusz skórę twarzy czystym, miękkim ręcznikiem wypranym w specjalnym hipoalergicznym płynie. 

W kolejnym kroku przejdź do mycia tułowia. W tym celu przełóż rękę osoby siedzącej na łóżku na bok, aby ułatwić sobie dostęp do pach i ramion. Umyj klatkę piersiową, unikając zbytniego odsłaniania innych części ciała dla zachowania komfortu.

Po umyciu górnych partii ciała przystępuje się do mycia nóg. Zwróć przy tym szczególną uwagę na przestrzenie między palcami stóp. Następnie dokładnie osusz skórę, aby uniknąć podrażnień spowodowanych wilgocią. Delikatnie, ale dokładnie wytrzyj skórę także pomiędzy każdym palcem stopy, gdyż to w tych miejscach, jeżeli nie są do końca wysuszone, może pojawić się grzybica.

Do umycia zostały jeszcze tylko okolice intymne. Zawsze używaj delikatnych, specjalnie przeznaczonych do tego celu płynów hipoalergicznych, redukujących ryzyko podrażnień. Myj skórę w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przenoszeniu bakterii.

Opanowanie zasad mycia osoby leżącej pozwala z nabraniem doświadczenia wykonywać wszystkie wymienione czynności sprawniej i pewniej. 

Jak umyć włosy osobie leżącej?

Do mycia włosów może przydać się specjalna miska służąca do mycia włosów w łóżku. Warto przygotować wodę o komfortowej dla osoby leżącej temperaturze (dobrze jest najpierw sprawdzić, czy woda nie jest ani za ciepła, ani za zimna). Do mycia włosów osobie leżącej stosuje się specjalne, łagodne szampony, które nie drażnią oczu i skóry głowy. Sama częstotliwość mycia zależy od indywidualnych potrzeb, ale powinno się to robić nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Delikatne płyny do mycia dla osoby leżącej i łagodne proszki do prania to ważne aspekty dla zachowania higieny, a przy tym komfortu. Pamiętajmy też, że wszystkie czynności higieniczne powinny być wykonywane z poszanowaniem intymności osoby, której dotyczą. Przed przystąpieniem do zabiegów warto zadbać o odpowiednią atmosferę, zasłaniając okna i zamykając drzwi do pomieszczenia.

[Artykuł sponsorowany]