Jak oszczędzać wodę?

jak oszczędzać wodę

Zasoby wody na świecie kurczą się. Już dzisiaj w wielu częściach świata jej brakuje. Wkrótce ten problem może dotyczyć również terenu Polski. Dlatego powinniśmy na co dzień oszczędzać wodę.

Wodę należy oszczędzać z kilku powodów. Przede wszystkim cieknące krany w łazience czy kuchni oraz spłuczki w toalecie mogą generować spore koszty. W zależności od stopnia nieszczelności, ze spłuczki może wycieknąć nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie. Strata wody to również strata pieniędzy. Jedna kropla wody kapiąca średnio co dwie sekundy , to rocznie koszt około 180 zł. Ale wodę powinniśmy oszczędzać przede wszystkim dlatego, aby zachować jej zasoby dla przyszłych pokoleń. Jak to robić? Oto kilka prostych sposobów, które może stosować na co dzień każdy z nas.

Zakręcanie kranu

Myjąc zęby czy goląc się, zakręcajmy wodę, gdy nie korzystamy z jej strumienia. Podczas dwuminutowego mycia zębów możemy dzięki temu zaoszczędzić nawet 15 litrów wody. Tyle, ile zużywają ludzie na dotkniętych suszą terenach Afryki przez miesiąc. Dodatkowo trzyosobowa rodzina może w ten sposób zaoszczędzić nawet 263 zł rocznie. Dobre rozwiązanie to krany bezdotykowe. Wyposażone są one w specjalne czujniki na podczerwień, dzięki którym woda wypływa z baterii w chwili, gdy podsuwamy pod nią ręce, a gdy je zabieramy automatycznie przestaje płynąć. Dzięki temu można zużyć 50-80wody mniej niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych. Kolejnym dobrym nawykiem pozwalającym na oszczędność wody jest szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. W wannie mieści się 180 l wody a podczas krótkiego kilkuminutowego prysznica zużyjemy jej jedynie 60 l.

Wodooszczędne baterie, pralki i zmywarki

W sklepach z armaturą łazienkową i kuchenną można znaleźć wiele rozwiązań, które pozwolą nam zmniejszyć ilość zużywanej wody. Mogą to być na przykład baterie wyposażone w perlator czyli nowoczesny system napowietrzania wody. Dzięki takim właśnie perlatorom, wspomniana już trzyosobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet trzy tysiące litrów wody. I w ten sposób zachować ją dla środowiska, które wysycha. Jeśli nie mamy możliwości wymieniany baterii na nową, możemy zakupić sam perlator. Jest to prosta nasadka w formie sitka do zainstalowania na bateriach łazienkowych i kuchennych. Kupując nową pralkę czy zmywarkę, wybierajmy taki model, który ma program eko pozwalający oszczędzać wodę. Korzystajmy z niego zawsze wtedy, gdy nie załadujemy pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są jedynie lekko zabrudzone.

Korzystaj z deszczówki, jeśli możesz

Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z wody deszczowej a nie bieżącej. Można ją wykorzystać na przykład do mycia samochodu czy podlewania ogrodu. Myjąc auto przy pomocy wiadra z wodą a nie węża ogrodowego zużyjemy pięć razy mniej wody. Unikajmy również mycia wężem chodnika, schodów czy tarasu.

Wodę powinniśmy oszczędzać dla siebie oraz dla tych wszystkich, którzy będą mieszkać na Ziemi po nas. Sposoby na to są proste i może je stosować każdy.

Materiał przygotowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl