Jak informują eksperci zajmujący się zdrowiem publicznym, jednorazowe maski chirurgiczne powinny być wymieniane nawet co półtorej godziny! Dlatego w obliczu przedłużającej się pandemii koronawirusa i nastaniem sezonu zimowego potęgującego zanieczyszczenie powietrza, coraz więcej osób przerzuciło się na maski wielorazowego użytku z wymiennym filtrem. Są one nie tylko wygodniejsze, ale także dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Po zużyciu nie lądują w koszu na odpady, ale po wypraniu i dezynfekcji nadają się do ponownego założenia. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu. Sprawdź, jak dbać o wielorazową maskę ochronną.
5 rzeczy, o których musisz pamiętać, używając wielorazowej maski ochronnej
Regularna wymiana filtra
Filtr jest jednym z najważniejszych elementów wielorazowej maski antysmogowej. W produktach przeznaczonych do codziennego użytku najczęściej stosuje się filtr węglowy lub filtr HEPA (popularny także w oczyszczaczach powietrza czy odkurzaczach). Jego zadaniem jest wyłapywanie potencjalnie szkodliwych cząstek i zatrzymywanie ich, zanim dostaną się do płuc lub krwiobiegu. Zgodnie z europejską normą na rynku polskim można spotkać filtry należące do jednej z trzech klas: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Najlepszą ochronę zapewniają maski wyposażone w filtr FFP3, który jest w stanie odfiltrować nawet 99,8% cząstek, w tym pyłów PM1, PM2,5 i PM10 oraz, kurzu, alergenów, a nawet wirusów i bakterii o wielkości 0,4 mikrometra. Aby jednak filtr był skuteczny, należy pamiętać o jego regularnej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta.
Higiena rąk przed i po założeniu maski
Zanim założysz maskę, dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie przez przynajmniej 30 sekund. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z płynu dezynfekującego na bazie alkoholu. Staraj się nie dotykać tkaniny zewnętrznej. Po założeniu maski ponownie umyj lub zdezynfekuj ręce. Po zdjęciu włóż maskę do foliowego woreczka i w ten sposób przechowuj ją do momentu umieszczenia w pralce.
Pranie i dezynfekcja
Filtr jest jedynym elementem w masce wielorazowej, który po zużyciu powinien zostać zutylizowany. Pozostałe części należy wyprać w wysokiej temperaturze (60 stopni Celsjusza wystarczy, aby zabić większość bakterii i wirusów) lub zdezynfekować. Nigdy nie pierz masek wielorazowych razem z innymi elementami garderoby. Do prania nie potrzebujesz specjalnych środków czystości – wystarczy proszek lub płyn, którego używasz na co dzień.
Odpowiednie przechowywanie
Zdezynfekowaną maskę przechowuj w czystym i suchym miejscu. Pamiętaj, że maska ochronna jest produktem higienicznym – tak jak grzebień czy szczoteczka do zębów. Ze względów bezpieczeństwa powinna być użytkowana wyłącznie przez jedną osobę (nawet po wypraniu lub zdezynfekowaniu).
Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta
Zanim zaczniesz użytkować maskę, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi przez producenta dotyczącymi sposobu prania, noszenia i wymiany filtra. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu maska będzie Ci dłużej służyć.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z urbaner.pl |