Jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu?

Produkujemy coraz więcej śmieci. W ostatnich latach na statystycznego Polaka przypadało ponad 300 kg odpadów rocznie. Analizując wyniki badań, możemy stwierdzić, że Polska jest jednym z największych producentów w Europie. Nadszedł więc czas, aby działać, zanim będzie za późno. Zobacz jak segregować śmieci w domu.

Jak segregować śmieci w domu?

Aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, należy zmienić nasze przyzwyczajenia. Ważną rolę odgrywa tutaj segregacja śmieci. Niestety, wiele osób wciąż ignoruje ten przepis. Co prawda, jego egzekwowanie nie zmniejszy ilości śmieci w poszczególnych gospodarstwach domowych, ale poprawi sytuację na wysypiskach. Segregacja odpadów wpłynie też pozytywnie na środowisko. Pozwala odzyskać wiele materiałów (w tym plastik i metal), a następnie umożliwia ich obróbkę i ponowne wykorzystanie.

Segregujemy śmieci na 5 frakcji: metale i tworzywa sztuczne, odpady bio, szkło, odpady zmieszane i papier. Aby ułatwić sobie zadanie, należy odpowiednio oznaczyć pojemniki.

Do każdej kategorii przypisany jest konkretny kolor. Niekiedy władze lokalne mogą podzielić szkło na dwie frakcje. W takiej sytuacji bezbarwne szkło trafia do białego pojemnika, a kolorowe do zielonego.

Zastanawiasz się, co wrzucać do poszczególnych pojemników? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Do niebieskiego pojemnika trafiają gazety, czasopisma, książki w miękkich oprawach, niektóre opakowania kartonowego. Możesz też do niego wrzucać papier i tekturę. Upewnij się, że nie zawierają metalowych elementów. W czerwonym pojemniku możesz umieścić metalowe i aluminiowe odpady. Kolorowe szkło wrzucaj do zielonego pojemnika. Ze szklanych śmieci usuwaj zakrętki, kapsle, zaciski i uszczelki. Pamiętaj, aby wrzucać tylko czyste i nieuszkodzone butelki i opakowania szklane. Do białego pojemnika możesz wrzucać bezbarwne szkło, a do czarnego odpady nienadające się do procesu segregacji. Z kolei do żółtego kosza powinien trafić metal i plastik.

Pojemnik na odpady o pojemności 1100 l, fot. Eco-market.pl

Jak wybrać pojemniki na odpady?

Parom i singlom polecamy kosze o pojemności 10-15 l. Natomiast większe rodziny mogą sięgnąć po większe pojemniki 120-140 l. Zastanawiasz się, jakie kubły postawić w kuchni? Jeśli produkujesz dużo śmieci, wybierz pojemniki o pojemności 35 l. Upewnij się, że kosze możesz ustawić pionowo. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca i nie zagracisz kuchni.

Wybierając pojemniki, zwróć też uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, dokładne informacje o materiałach znajdziesz m.in. na eco-market.pl. Dużą popularnością cieszą się kosze z tworzywa sztucznego. Nie zniszczy ich wilgoć, ani słońce. Dostępne są w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu dobierzesz je do swoich potrzeb. Jeśli nie chcesz, by pojemniki rzucały się w oczy, wybierz zgniłą zieleń, brąz lub szary. Plastikowe kosze są tanie, dzięki czemu nie nadwyrężą domowego budżetu.

Pojemniki na odpady o pojemności 120l, fot. Eco-market.pl

Gdzie postawić pojemniki na śmieci?

Zastanawiasz się, gdzie wygospodarować miejsce na pięć pojemników? Jeśli tylko możesz, zrób to na zewnątrz. Jeśli jednak nie chcesz wychodzić z domu z pojedynczym odpadem lub mieszkasz w bloku, skorzystaj z innego rozwiązania. Zastanów się, jakich śmieci produkujesz najwięcej. Dzięki temu łatwiej wybierzesz odpowiednie pojemniki. W kuchni możesz postawić duży kosz na plastik, których zazwyczaj jest najwięcej a mniejsze na odpady zmieszane i bio. Natomiast w piwnicy, garażu, schowku lub innym pomieszczeniu możesz trzymać pojemniki na papier albo tworzywa sztuczne i szkło. W ten sposób nie zagracisz kuchni.

Wysuwany kosz na odpady do zamontowania w szafce, fot. Eco-market.pl