Jak wybrać idealny ETF?

EFT

ETF to stosunkowo nowa propozycja dla inwestorów, którzy nie zawsze chcą zaprzątać sobie głowę wybieraniem odpowiednich aktywów finansowych lub nie mają czasu na ciągłe monitorowanie sytuacji na rynku.

Dostawcy usług inwestycyjnych, w tym Saxo (czytaj dalej, jeśli chcesz zapoznać się z atrakcyjną ofertą konta do inwestowania w ETF), zdecydowali się na dostarczenie Polskim inwestorom możliwości zainwestowania w te ciekawe instrumenty finansowe. Czym dokładnie są ETF? W jaki sposób powinniśmy wyszukać idealny ETF dopasowany do naszych potrzeb? Czy istnieją narzędzia, które pomogą nam w znalezieniu idealnego ETFa?

Czym dokładnie są ETF?

ETFy to otwarte fundusze inwestycyjne, których głównym celem jest śledzenie i naśladowanie ruchów takich aktywów jak indeksy giełdowe, surowce, pakiety obligacji i akcji. Exchange Traded Fund, bo taka jest pełna nazwa instrumentu, ma za nadrzędne zadanie pobicie wyniku, który obecnie osiąga naśladowane aktywo jak konkretny indeks giełdowy bądź koszyk akcji. W momencie, gdy zdecydujemy się na zakup konkretnego ETFa, inwestujemy tak naprawdę w portfel wszystkich instrumentów, z którego złożony jest dany ETF. Jest to o tyle atrakcyjne, że ETFy możemy kupić w odniesieniu zarówno do najpopularniejszego amerykańskiego indeksu S&P500, jak i WIG 20. Podobnie jak w przypadku innych aktywów, inwestor ma możliwość sprzedawania i kupowania swoich udziałów w ETF.

W jaki sposób wybrać idealny ETF dostosowany do naszych potrzeb?

Aby wybrać odpowiedni dla siebie ETF, niezbędne jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań ściśle dotyczących naszych planów inwestycyjnych, a także apetytu na ryzyko. W zależności od naszego horyzontu inwestycyjnego, akceptowalnego ryzyka i tak prozaicznych rzeczy jak wieku zależeć może, jaki indeks zdecydujemy się kupić. Jeśli jesteśmy poważnymi inwestorami o agresywnym profilu, możemy zaryzykować w inwestycje o profilu stricte akcyjnym. Jeśli jednak doceniamy spokój, warto zdecydować się ETF, który składa się z wielu obligacji.

Narzędzia przydatne do znalezienia idealnego ETF

Na rynku dostępnych jest niesamowicie dużo ETFów, w związku z czym każdy inwestor, który nie jest w pełni zaznajomiony z tym rynkiem może odczuwać dyskomfort w związku z tak dużą ilością możliwości. W wyborze odpowiedniego dla nas ETFa pomóc nam mogą jednak narzędzia, zwane popularnie skanerami ETF. Pod poniższymi linkami, tutaj i tutaj, możemy znaleźć interesujące nas fundusze pasywne, które podzielone są w zależności od potrzeb inwestorów, ich apetytu na ryzyko oraz innych kryteriów, które mogą okazać się istotne.