Jak wybrać imię dla zwierzaka?

imię dla zwierzaka

Podjęcie decyzji o adopcji lub kupnie zwierzaka, wzbudza w domownikach mnóstwo pozytywnych emocji. Jeszcze zanim pupil zamieszka z nami, szykujemy całą wyprawkę: kupujemy karmę, legowisko, miski, zabawki. Na koniec zostaje jeszcze jedno – wybór imienia. Jak wybrać najlepsze? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze to samo imię sprawdzi się u każdego zwierzaka. Inaczej podchodzi się do wyboru imienia dla kota, a inaczej kiedy w domu ma zamieszkać pies. Oczywiście każdy z nas sam musi podjąć ostateczną decyzję na temat tego, które imię dla zwierzaka będzie do niego pasować, ale są pewne ogólne zasady, jakimi warto się kierować.

Jakie imię dla kota?

Dla kota ważniejsze od tego, jakie nosi imię, jest to, czy poświęca się mu uwagę. Z tego względu mamy dość spore pole do popisu. Patrząc na to, że z kotem nie wychodzimy na spacer i przebywać będzie tylko w domu, to możemy dać ponieść się wyobraźni. Niewiele osób poza nami pozna imię naszego pupila.

A jeśli chcemy postawić na coś popularnego, to warto zainspirować się postaciami historycznymi. Horacy, Dąbrowski, czy Napoleon, to obecnie dość popularne imiona. Obok nich niezmienną popularnością cieszą się imiona kotów filmowych, jak Tom, Filemon, czy Klakier. Zatem jeżeli nie mamy pomysłu na imię dla zwierzaka, możemy posiłkować się znanymi i lubianymi mruczkami. Albo zajrzyjmy do imienników dla zwierząt.

Wybierając imię dla kota, warto wziąć pod uwagę jego osobowość. Dobrze, by sprawdziło się przy małym kociaku i pasowało do kota, kiedy ten będzie dorosły. Wahając się między kilkoma wariantami, często najkorzystniej postawić na krótsze imię.

A jak wybrać imię dla psa?

Jeśli w naszym domu zamieszka pies, z imieniem czeka nas trochę więcej zabawy. Musimy wziąć pod uwagę to, że będziemy wołać zwierzaka na spacerze, więc liczy się wygoda. Najlepsze są dwusylabowe imiona z dźwięcznymi głoskami. My szybko przywołamy psiaka, a ten szybko będzie rozumiał, o co chodzi. Biorąc pod uwagę, że imię jest pierwszym słowem, którego znaczenia uczy się pies, ma to ogromne znaczenie.

Kolejną zasadą nadawania imienia jest to, że nie może kojarzyć się psu z komendą, jakiej będziemy go uczyć, bo to jedynie wprowadzi zamieszanie. Na przykład imię Łata jest bardzo podobne do komendy „łapa!”, albo imię Joga do komendy „noga!”, warto o tym pamiętać. I na koniec. Dla każdego imię jest czymś wyjątkowym, więc wyboru imienia dla psa też nie możemy lekceważyć. Tak pospolitych imiona jak Burek, Max, czy Reksio jest mnóstwo, a w końcu nasz pies będzie wyjątkowy! No i niekoniecznie marzymy o tym, by tak samo jak nasz pies nazywało się kilka zwierząt na okolicznym podwórku. Albo, żeby ktoś nieświadomie przywoływał naszego pupila.

Przeglądając imienniki, z pewnością znajdziemy mnóstwo nietuzinkowych psich propozycji. Jeśli nie mamy pomysłu, a alternatywą jest jedynie pospolity Azor, imiennik jest znacznie lepszą opcją. Bez problemu powinniśmy znaleźć tam imiona kojarzące się z osobowością, czy wyglądem naszego czworonoga.

Artykuł powstał we współpracy z portalem zpazurem.pl