Osoby starsze stanowią jedną z grup najbardziej narażonych na chorobotwórczy wpływ zanieczyszczeń powietrza. Warto zatem zapewnić im odpowiednią ochronę, w czym, bez wątpienia, pomoże dobry oczyszczacz. Podpowiadamy, jak wybrać idealne urządzenie dla seniora.
Duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu jak np. smog niekorzystnie wpływa na zdrowie każdego, jednak najbardziej narażeni na negatywne jego działanie są seniorzy czy kobiety ciężarne. Jak dobrać oczyszczacz powietrza, który będzie chronił przed niszczeniem zdrowia?
Efektywna ochrona przed groźnymi zanieczyszczeniami
Oczyszczacz powietrza, bez względu na to, dla kogo jest przeznaczony, powinien przede wszystkim być wyposażony w filtry, które zapewnią wysoki poziom ochrony przed najgroźniejszymi zanieczyszczeniami. Głównym i najbardziej niebezpiecznym składnikiem smogu jest pył zawieszony, przed którym chronią przede wszystkim filtry HEPA. Są one obecne we wszystkich oczyszczaczach oferowanych przez sklep Homespot. Oprócz pyłu zawieszonego HEPA usuwa z powietrza alergeny, tak więc wykorzystujący tę technologię oczyszczacz może znacząco poprawić komfort życia alergika.
W grupie szczególnie groźnych zanieczyszczeń powietrza znajdują się także lotne związki organiczne, które obecne są w środkach czystości, kosmetykach oraz produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli, czyli m.in. wykładzinach, tapetach i lakierach do drewna. Formaldehyd, benzen, a także część pozostałych LZO ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Ochronę przed tymi związkami zapewniają przede wszystkim filtry węglowe, które często stosowane są przez producentów oczyszczaczy razem z filtrami HEPA.
Dobra wydajność
O wydajności oczyszczacza informują nas dwa parametry: przepływ powietrza oraz CADR. Należy je rozpatrywać w odniesieniu do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie, ponieważ wydajność decyduje o tym, w jak dużym pokoju oczyszczacz będzie w stanie efektywnie pracować. 80 m³/h to wartość odpowiednia dla 10 m² i na tej podstawie można samodzielnie obliczyć optymalny przepływ powietrza lub CADR w konkretnym pomieszczeniu.
Łatwość obsługi
Istnieją seniorzy, którzy radzą sobie z obsługą nowoczesnych technologii nie gorzej od młodzieży, jednak zdecydowana większość osób starszych miewa z tym pewne trudności. Z tego powodu przeznaczone dla nich oczyszczacze powietrza muszą być proste w obsłudze.
Bez wątpienia przydatna będzie tutaj obecność trybu automatycznego, w którym urządzenie samo dostosowuje swoje parametry do stanu powietrza. Najlepiej, jeśli w trybie pracy inteligentnej sprzęt bazuje na czujniku pyłu zawieszonego PM2,5.
Dla osób starszych najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz sterowany pilotem. Urządzenie współpracujące z aplikacją mobilną w większości przypadków okaże się nieprzydatne. Jego wybór warto rozważyć wtedy, gdy senior mieszka sam, a rodzina chciałaby kontrolować prawidłowość działania oczyszczacza powietrza. Sprawdzenie aktualnych ustawień, monitorowanie stanu filtrów, a nawet uruchomienie urządzenia będą wówczas możliwe z dowolnego miejsca.
Koszt eksploatacji
O ile cena oczyszczacza powietrza odgrywa istotną rolę dla większości kupujących, to koszty związane z użytkowaniem urządzenia często schodzą na dalszy plan. Niestety jest to błąd, ponieważ z tym wydatkiem będzie trzeba liczyć się przez kilka lat. Drogie i szybko zapychające się filtry oraz wysoki pobór energii stanowią zatem istotną wadę urządzenia.
Podczas oceny kosztów eksploatacji ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno cenę filtrów wymiennych, jak i ich żywotność. Może się bowiem okazać, że te droższe będą generowały niższe wydatki, gdyż wytrzymają znacznie dłużej.
Zobacz też:
Bądź aktywny w każdym wieku – rowery elektryczne dla seniorów