Grzybica to choroba zakaźna, którą wywołują mikroskopijne grzyby. Może dotyczyć zarówno stóp, jak i paznokci. Grzybica jest dość wstydliwą dolegliwością, ale jej objawów nie wolno lekceważyć. Zobacz jak rozpoznać i skutecznie zwalczyć tę chorobę?
Grzybica stóp i paznokci daje wiele objawów, które wiele osób próbuje ukrywać między innymi pod grubą warstwą lakieru do paznokci lub w pełnych butach. Jednak brak właściwego leczenia może przyczynić się do szybkiego rozprzestrzenienia choroby, powstania stanów zapalnych, a nawet doprowadzić do zniszczenia paznokcia.
Jak rozpoznać grzybicę stóp i paznokci?
Infekcja grzybicza, która atakuje stopy, może przybierać różną postać. W zależności od odmiany chorobotwórczych mikroorganizmów atakujących skórę stóp i paznokcie symptomy choroby mogą znacznie różnić się od siebie.
Międzypalcowa grzybica stóp przejawia się uporczywym swędzeniem oraz zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Potnicowej grzybicy stóp zazwyczaj towarzyszą silne uczucie swędzenia oraz pojawiające się na skórze pęcherzyki wypełnione płynem. Natomiast złuszczająca grzybica stóp objawia się głównie rogowaceniem, wysuszeniem i pękaniem skóry na podeszwach.
Z kolei wśród najczęściej występujących symptomów grzybicy paznokci wymienia się zmianę kształtu i koloru płytki na lekko żółty lub siny, a ponadto pogrubienie oraz zwiększenie kruchości i łamliwości paznokci. Infekcję grzybiczą mogą także zwiastować bruzdy na płytce i łuszczenie skóry wokół paznokci. W przypadku zaawansowanego stadium choroby zwykle odczuwalny jest również ostry, nieprzyjemny zapach.
Leczenie grzybicy stóp i paznokci
Jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć grzybicę paznokci, musisz pamiętać, że jedynym rozwiązaniem jest stosowanie wyrobów medycznych np. w postaci lakierów do paznokci lub sztyftów. Aplikowane na powierzchnię paznokcia, leczą infekcję i hamują jej rozwój, zapobiegają nawrotom dolegliwości oraz wspomagają rekonstrukcję płytki paznokcia. Natomiast w przypadku grzybicy stóp szczególnie polecane są specjalne kremy i spraye.
Pierwsze efekty kuracji zwykle widoczne są już po kilku tygodniach. Jednak przy zaawansowanych zmianach chorobowych lub gdy objawy infekcji nie ustępują, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem, który może zalecić przyjmowanie środków doustnych. W takich sytuacjach czas leczenia może się wydłużyć.
Jaka jest przyczyna zakażeń?
Grzybica stóp i paznokci bardzo często atakuje w miejscach publicznych, takich jak kluby sportowe,
baseny, sauny i łaźnie, gdzie panują doskonałe warunki do rozwoju grzybów chorobotwórczych. Infekcja niekiedy ma swoje źródło również w nieprawidłowych nawykach. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczamy niedokładne wycieranie stóp po myciu oraz noszenie nieprzewiewnych butów i skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych.
Chcąc uniknąć zakażenia grzybicą, pamiętaj o właściwej pielęgnacji stóp i dłoni, unikaj zbyt krótkiego obcinania paznokci oraz uszkodzeń płytki, a ponadto noś buty zapewniające stopom odpowiednią cyrkulację powietrza i skarpetki z naturalnych materiałów. Nigdy nie używaj też cudzych ręczników oraz akcesoriów do pedikiuru i manikiuru, a w miejscach publicznych zawsze zakładaj obuwie ochronne.