Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby?

aparat słuchowy

Aparat słuchowy dla osoby starszej powinien spełniać kilka istotnych kryteriów. Wbrew pozorom o prawidłowym wyborze urządzenia świadczy nie tylko znaczna poprawa jakości odbieranych dźwięków. Jaki aparat dla seniora kupić, by mieć pewność, że dobrze mu służy?

Jak wybrać aparat? Po pierwsze – diagnostyka niedosłuchu

O tym, jaki aparat słuchowy dla osoby starszej będzie najlepszy, decyduje protetyk słuchu po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Dobór protezy słuchowej poprzedza w pierwszej kolejności wywiad, który pozwoli specjaliście dowiedzieć się, czy pacjent boryka się z problemami ogólnozdrowotnymi, czy przechodził operacje bądź przyjmuje jakieś leki. Z pewnością padną pytania o ewentualne objawy towarzyszące niedosłyszeniu (szumy uszne, wyciek z ucha, zawroty głowy itp.) oraz o sytuacje, w których problemy ze słyszeniem ulegają nasileniu.

Otoskopia
Kolejnym etapem wyboru dobrego aparatu słuchowego dla seniora jest badanie otoskopowe zewnętrznego kanału słuchowego. Protetyk sprawdza, czy przyczyną problemów z odbieraniem dźwięków nie jest nadmiar zalegającej w nim woskowiny lub ciało obce, ocenia także kondycję błony bębenkowej oraz małżowiny usznej.

Jak podkreśla Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, dobry aparat słuchowy pozwala odbierać dźwięki możliwie najbardziej naturalnie oraz zwiększa stopień rozumienia mowy, zarówno w warunkach hałasu, jak i w ciszy.

Audiometria totalna – badanie progu słyszalności
To, ile kosztuje aparat słuchowy, nie powinno być zatem najważniejszym kryterium – podstawą w doborze jest wynik audiometrii, czyli badania słuchu, które należy przeprowadzić w kolejnym kroku. Odbywa się ono w wyciszonej kabinie i pozwala sprawdzić, jaki najcichszy dźwięk jest w stanie usłyszeć pacjent. Stanowi najważniejszy element wyboru aparatu słuchowego wewnątrzkanałowego, wewnątrzusznego bądź zausznego, a także aparatu na przewodnictwo kostne.

Warto wiedzieć, że w dobrych sklepach medycznych badanie słuchu można wykonać za darmo.

Do badań dodatkowych zalicza się audiometria mowy, badanie progu dyskomfortu (UCL) oraz tympanometria

Najlepszy aparat słuchowy dla osoby starszej, czyli jaki?

W oparciu o otrzymane wyniki badań protetyk przedstawia pacjentowi, jaki aparat słuchowy będzie w jego przypadku najbardziej odpowiedni i wraz z nim decyduje, czy będzie noszony na jednym uchu, czy też obuusznie. Omawia dostępne rozwiązania, przedstawiając wady i zalety każdego produktu. Dodatkowo instruuje go w kwestiach obsługi, pielęgnacji oraz ogólnych zasad użytkowania urządzenia. Poznaj ofertę badania słuchu oraz aparaty słuchowe dostępne na https://www.brandvital.eu/.

Zwieńczeniem procesu wyboru aparatu słuchowego dla seniora jest dopasowanie go do ucha pacjenta oraz właściwe dostrojenie. Protetyk prezentuje seniorowi urządzenia różnych klas i producentów. Ważne jest, by nie sugerować się kosztami, które powinny zostać ustalone na końcu.

Należy pamiętać, że w przypadku aparatu słuchowego cena może zostać pomniejszona o kwotę dofinansowania z NFZ. Po złożeniu stosownego wniosku, na aparat słuchowy osobom powyżej 26. roku życia z niedosłuchem wyższym niż 40 dB HL przysługuje refundacja w wysokości 700 zł.

Zobacz też:

Kiedy zdecydować się na rehabilitację domową?