Jakie tradycyjne ciasta przygotować na Boże Narodzenie?

Jakie tradycyjne ciasta przygotować na Boże Narodzenie?

Ciasta stanowią nieodłączny element świątecznego stołu. Trudno wyobrazić sobie bez nich rodzinne spotkania. Zobacz, jakie tradycyjne ciasta przygotować na Boże Narodzenie!

Świąteczny makowiec

Klasyka słodkości w wielu domach. Warto wiedzieć, że mak w tradycyjnych wierzeniach był utożsamiany ze szczęściem, stanowił też symbol płodności i obfitości. Dlatego też ciasta nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pyszny mak, w połączeniu ze skórką pomarańczową i rodzynkami, tworzy świetną całość. Czynność mielenia maku to często jedno z podstawowych, sentymentalnych wspomnień z dzieciństwa, odnoszących się do świątecznego okresu. Przepis na świąteczny makowiec i inne ciasta na Boże Narodzenie znajdziesz na https://wszystkiegoslodkiego.pl/okazje/boze-narodzenie.

Sernik wigilijny

Jeśli chodzi o tradycyjne ciasta wigilijne, to na liście od lat znajduje się również sernik wigilijny. Najczęściej w polskich domach korzysta się z przepisu na sernik wiedeński, oblany ciemną czekoladą. W klasycznym wydaniu twaróg kilkukrotnie mieli się w maszynce, choć dzisiejsze receptury nie wykluczają też sięgania po twaróg z wiaderka, który jest rozwiązaniem dobrym dla osób zabieganych.

Keks

Klasyka sięgająca czasów starożytnego Rzymu. W Anglii przygotowywana nierzadko z dodatkiem rumu. Keks to ciasto biszkoptowe bogate w bakalie i kawałki orzechów, pięknie zdobione. Zajmuje mocną pozycję, jeśli chodzi o tradycyjne ciasta na Boże Narodzenie. Spotyka się je również na wielkanocnym stole. Od ciasta wywodzi się nazwa charakterystycznej podłużnej foremki, określanej potocznie jako keksówka.

Piernik staropolski

Wśród tradycyjnych, wigilijnych ciast znalazł się również piernik staropolski, znany i pieczony od wieków. Spotykany w różnych odmianach i sposobach przygotowania ciasta cieszy domowników niesamowitym smakiem i aromatem zastosowanych przypraw: goździków, anyżu, cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej. Najbardziej wymagające przepisy na przyrządzenie tego ciasta zakładają nawet 6-tygodniowy okres przygotowań (receptury naszych babć nierzadko uwzględniały jeszcze dłuższy czas). Piernik staropolski można przekładać powidłami śliwkowymi, ale też marcepanem.

Pierniczki

Wielu z nas uwielbia spożytkować czas tuż przed świętami na samodzielnym przygotowywaniu pierniczków. Po upieczeniu i wystudzeniu najlepiej dekorować pierniki samodzielnie a potem można umieścić je w szklanym słoju lub zawiesić na choince. Pierniczki cudownie pachną korzennymi przyprawami – cynamonem i goździkami. Jeśli przygotowywanie ciasta na Boże Narodzenie wydaje Ci się zbyt czasochłonne, postaw na proste pierniczki. Dostarczą Ci mnóstwa zabawy, gdy zaczniesz je ozdabiać przy użyciu lukrowych pisaków i posypek.

Artykuł sponsorowany