Jesień życia w domu opieki

dom opieki

Polacy długo nie mogli przekonać się do instytucji jaką jest dom opieki. W kulturze, gdzie pod jednym dachem mieszkało kilka pokoleń, gdzie opieka nad starszymi była naturalną i oczywistą rzeczą, oddanie osoby starszej (rodzica, dziadka) do domu seniora było źle postrzegane. Członkowie rodziny zazwyczaj mierzyli się z potępieniem i oburzeniem lokalnych społeczności. Sytuacji nie poprawiały, nie zawsze prawdziwe ale mrożące krew w żyłach historie o złych warunkach panujących w domach opieki, o zaniedbanych i pozostawionych samym sobie podopiecznych, o znęcającym się personelu.

Dom opieki dziś

Dziś atmosfera wokół domów opieki jest zupełnie inna. Co sprawiło, że zmieniliśmy zdanie? Żyjemy coraz dłużej – rozwój medycyny, coraz lepsza higiena, dobra jakość życia sprawiły, że kobiety dożywają średnio około 80 lat, mężczyźni – 74 lat. Wszystko byłoby pięknie, gdybyśmy  do późnej starości cieszyli się zdrowiem, dobrą kondycją i witalnością. Niestety, jak ktoś trafnie zauważył: „Starość się Panu Bogu nie udała” – osoby w podeszłym wieku cierpią na wiele schorzeń, a niektóre z nich są na tyle uciążliwe, że wymagają stałej opieki i obecności. W dzisiejszych czasach jest to trudne po pierwsze ze względów ekonomicznych (mało kto może pozwolić sobie na to by nie pracować, mało kto dysponuje po pracy odpowiednią ilością wolnego czasu), po drugie nie każdy ma w sobie takie pokłady energii i siły, po trzecie nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą. Dla starszej osoby, która często oprócz tego, że cierpi to dodatkowo czuje się samotna i odizolowana, ale też dla rodziny dom dla seniora Katowice jest najlepszym rozwiązaniem.

Dom opieki – dlaczego warto?

Współczesne domy opieki to placówki, które zwykle położone są z dala od miejskiego zgiełku, w pięknych i atrakcyjnych pod względem przyrodniczym miejscach. To obiekty nowoczesne, przystosowane do osób o różnym stopniu sprawności, pełne wygód. Dom opieki to miejsce,  które leczy ciało i duszę – tu seniorzy zawierają nowe znajomości, odzyskują chęć do życia, mają możliwość realizowania bądź znajdowania pasji. Tu seniorzy pod okiem specjalistów mają możliwość ćwiczyć (w większości domów jest centrum rehabilitacji) i odzyskać całkowitą bądź częściową sprawność, zatrzymać skutki choroby. Tu seniorzy mają opiekę lekarką, jakiej potrzebują.

Dom opieki – jak wybrać?

Oddanie bliskiej osoby do domu opieki nie jest łatwe – decyzji towarzyszą rozterki, wątpliwości,  niepokój, emocje. By zapewnić osobie starszej możliwie najlepsze warunki, warto sprawdzić oferty wszystkich domów opieki znajdujących się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania i porównać: lokalizację, obiekt, sprawdzić jacy specjaliści są zatrudnieni w placówce, jak wygląda harmonogram dnia.

[Artykuł sponsorowany]