Karta kredytowa – już niedługo będzie taniej

karta kredytowa
Fot. pixabay.com

Prowizja pobierana przez banki za transakcje dokonywane przy użyciu karty płatniczej, tzw. opłata interchange, została obniżona oraz ujednolicona w całej Unii Europejskiej. Na krajowym rynku już niedługo powinniśmy odczuć rezultaty tej zmiany. Czy słusznie oczekujemy obniżki cen?

 
Nowe stawki opłaty interchange wynoszą 0,2% (w przypadku karty debetowej) i 0,3% (w przypadku karty kredytowej). Jeszcze trzy lata temu prowizja za płacenie kartą sięgała w Polsce nawet 1,6% ( w tym samym czasie średnia w krajach UE wynosiła ok. 0,7%). Obniżka jest więc dość znacząca.
 
„Zmiana może mieć korzystny wpływ na wszystkich uczestników rynku” – mówi serwisowi infoWire.pl Remigiusz Stupnicki z Idea Expert. Wysoka opłata interchange powodowała, że przedsiębiorcy często podnosili ceny produktów i usług, aby zrekompensować sobie duże straty. Teraz nie będzie to potrzebne. Klienci mogą się więc spodziewać nieznacznego spadku cen.
 
 
Powód do zadowolenia mają również przedsiębiorcy. Dotychczas wielu z nich nie decydowało się na wykorzystywanie terminala właśnie ze względu na wysoką prowizję pobieraną przez banki. Teraz będą mogli sobie na to pozwolić. Ich sklepy dzięki temu staną się bardziej atrakcyjne. Mogą zyskać również instytucje finansowe. A to dlatego, iż liczba osób dokonujących transakcji kartami płatniczymi z pewnością wzrośnie.

 

Źródło: infoWire.pl