Kiedy zdecydować się na rehabilitację domową?

rehabilitacja domowa

rehabilitacja w domu

Rehabilitacja domowa cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Jako główną zaletę wskazuje się tutaj brak konieczności opuszczania domu i wygodę w postaci odwiedzającego nas fizjoterapeuty.

Odwiedzający nas fizjoterapeuta przywiezie ze sobą niezbędny sprzęt do rehabilitacji. Często są to nawet urządzenia do laseroterapii, elektroterapii albo łóżko do masażu. Samo skierowanie na rehabilitacje odbywającą się w warunkach domowych, uzyskujemy dokładnie tak samo, jak skierowanie na tradycyjnie przeprowadzane zabiegu. Wystawia je lekarz rodzinny, ortopeda lub neurolog. Istnieje jednak szereg wyjątków, które decydują o tym, że rehabilitacja domowa jest wręcz zalecana. Rehabilitacją domową powinni być objęci pacjenci po uszkodzeniach obwodowego i centralnego układu nerwowego, a także osoby, które przewlekle chorują między innymi na rdzeniowy zanik mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów, miopatię, chorobę Parkinsona czy też zapalenie wielomięśniowe. Częstą tę formę rehabilitacji zaleca się też pacjentom, którzy doznali urazu nóg, pod warunkiem, że od kontuzji nie minęło więcej niż sześć miesięcy. Uszkodzenia rdzenia kręgowego, nie starsze niż dwanaście miesięcy także są podstawą do ubiegania się o rehabilitacje w warunkach domowych. Wskazania to także udary krwotoczne, zatory mózgowe oraz sytuacje gdzie pacjent znajduję się w stanie wegetatywnym.

Po uzyskaniu skierowania na rehabilitację domową, należy skierować się do przychodni, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i tam umówić się na terminy zabiegów, które będą wykonywane w warunkach domowych. Warto wiedzieć, że rehabilitacja bez względu na to, czy jest wykonywana w ośrodku, czy w domu jest bezpłatna dla osób, które mają aktualne ubezpieczenie. Na podstawie ubezpieczenia w NFZ pacjentom ze skierowaniem przysługuje rocznie maksymalnie osiemdziesiąt dni zabiegowych w rehabilitacji domowej. W każdym z tych dni może się odbywać do pięciu zabiegów. Ze względów medycznych, w ściśle określonych przypadkach, dyrektor oddziału NFZ może zdecydować o przedłużeniu rehabilitacji domowej.

Olbrzymią zaletą tego typu rehabilitacji jest oczywiście wygoda. Zwłaszcza dla pacjentów, którzy mają problem z samodzielnym poruszaniem się i przemieszczaniem, taka forma rehabilitacji to prawdziwe wybawienie. To też oszczędność czasu. Nie musimy marnować dnia na dojazdy, zwłaszcza kiedy ośrodek terapeutyczny znajduję się w oddaleniu od naszego domu. Dodatkowo zabiegi tutaj przeprowadzane są indywidualnie, co bardzo często powoduje, że terapia jest dużo skuteczniejsza i efektywniejsza. Taka forma rehabilitacji jest też wskazana i niezwykle wygodna w przypadku dzieci. Najmłodsi o wiele pewniej i bezpieczniej czują się w znanym sobie środowisku. W warunkach domowych łatwiej jest nawiązać kontakt z małym pacjentem oraz namówić go na wykonywanie danych czynności, bez sięgania po dodatkowe bodźce, które przykują jego uwagę. Dziecko w warunkach domowych rzadziej też odczuwa strach, który bardzo często jest powiązany z warunkami szpitalnymi.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *