Niedawno pisaliśmy o tym, jak ważny jest sen i jak dobrze przespana noc wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak trudno się wyspać, jeśli osoba obok nas wydobywa z siebie dziwne, nosowe dźwięki lub kiedy sami mamy taki problem.
Chrapanie to też choroba
Chrapanie to nic innego, jak utrudniony przepływ powietrza przez gardło. Każde jest irytujące, lecz na szczęście, nie każde zagraża zdrowiu. Zatem, co powinno nas zaniepokoić? Niebezpieczne i zagrażające zdrowiu jest nieregularne i głośne chrapanie zakłócane wielokrotnymi przerwami w oddychaniu. Groźne jest też spłycony oddech podczas nocnego odpoczynku, będący najczęstszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Jak stwierdzić, że ta przypadłość cię dotknęła? Dolegliwość ta częściej dotyka osób z nadwagą. Poza tym, jeśli wstajesz z bólem głowy, a ciągu dnia czujesz się zmęczony i rozdrażniony, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny. Chrapanie i idące za nim bezdech senny, powodują niedotlenienie całego organizmu. Problemy z koncentracją i senność w ciągu dnia jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców. Niewyspani kierowcy stanowią zagrożenie na drogach, ryzyko spowodowania przez zmęczonych kierowców jest siedem razy większe.
Zdrowi nie chrapią
Bezpośrednią przyczyną bezdechu są m.in. obniżone napięcie mięśni języka i gardła, otyłość, przerost migdałków, zaburzenia niedrożności nosa. Chrapanie i idące za nim bezdech senny, powodują niedotlenienie całego organizmu. Obturacyjny bezdech senny może powodować poważne choroby: wysokie ciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca zaburzenie rytmu serca. U osób cierpiących na bezdech aż o 70{68a24649aced58f37f65f174392d56845b88dd88d46f33118fa4849dc5aef396} wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu drugiego.
Skąd się biorą te dźwięki
Czterech na pięciu Polaków zaczyna chrapać po 40-tych urodzinach, natomiast kobiety na dolegliwość dopada po menopauzie. Chrapanie nasila się też, gdy wypije się przed snem większą ilość alkoholu. Dlaczego człowiek chrapie? Za niekontrolowane dźwięki podczas snu winne są nadmierne rozluźnienie mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe. Dodatkowo następuje ich zwężenie i pojawiają się problemy z oddychaniem. Niekiedy następuje całkowite ich zablokowanie, innymi słowy zostaje zatrzymana akcji oddechowa. Takie niedogodności mogą się przytrafiać od kilkudziesięciu nawet do kilkaset razy w ciągu nocy, przy czym zazwyczaj sam chrapiący nie pamięta nocnych bezdechów.
Chrapiesz? Idź do lekarza
Obturacyjnego bezdechu, którego symptomem jest chrapanie, nie można lekceważyć trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli stwierdzi konieczność dalszej diagnostyki, skieruje pacjenta do poradni pulmonologicznej na badanie polisomnograficzne. Metodę leczenia bezdechu sennego dobierana jest indywidualnie. Generalnie należy wytworzyć stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, przy pomocy aparatów CPAP.
Chrapanie to nie tylko uciążliwa niedogodność, niepozwalająca na dobry, relaksujący sen. Towarzyszący mu bezdech obturacyjny może być groźny dla naszego zdrowia, dlatego podczas najbliższej wizycie w poradni, warto wspomnieć lekarzowi o chrapaniu, które zakłóca sen nam samym i innym domownikom.