Kopalnia w Bochni – miejsce łączące pokolenia

kopalnia soli bochnia,

 

Kopalnia soli Bochnia
Fot. A Brzoza

Bochnia to miejscowość istniejąca na mapach Polski od wielu stuleci. Zgodnie z wiedzą historyków jest ona najstarszym miastem w Małopolsce. Jednym z czynników, które spowodowały jej powstanie oraz szybki rozwój były występujące tu złoża soli. Sól – od zamierzchłych czasów była bardzo cenną przyprawą i wszędzie tam, gdzie można było ją pozyskać szybko rozwijały się skupiska ludzkie. Tak też było w Bochni. Do dnia dzisiejszego Bochnia żyje z soli, choć w nieco inny sposób niż jeszcze ok. 100 lat temu.

Dawno, dawno, temu…

Zanim Bochnia stała się tętniącym życiem miastem, najpierw była niewielką osadą. Do wzrostu i powstania miasteczka przyczyniała się obecność niewielkich zbiorników solankowych. Woda pozyskiwana z nich była źródłem bardzo cenionej przyprawy jaką była sól. Z biegiem lat zmniejszono znacznie ilość soli produkowanej z odparowywanej solanki, a zaczęto pozyskiwać ją na większą skalę z kopalin. Kopalnia Soli w Bochni powstała w połowie XIII wieku i bardzo szybko zaczęła przynosić ogromne zyski. Jej największy rozkwit przypadł na XV i XVI wiek. Wówczas powstawały kolejne szyby kopalniane. W XVII wieku w wyniku wojen działalność kopalni znacznie ograniczono i już nigdy nie powróciła do poziomu z lat swojej świetności.

Bochnia w XIX i XX wieku

XIX i XX wiek były dla Polski okresem bardzo trudnym. Z wszystkich zakładów przemysłowych, w tym również kopalni, korzystały w głównej mierze państwa zaborcze. Bochnia trafiła pod zabór austriacki. W kopalni sól była wydobywana w sposób ciągły, choć nie na taką skalę jak wcześniej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kopalnia w Bochni nadal funkcjonowała, aczkolwiek wydobycie zmniejszało się z roku na rok. Głównym powodem ograniczania funkcjonowania Kopalni były wysokie koszty wydobycia soli.

Kopalnia w Bochni – dziś

Druga połowa XX wieku to czas ciągłego zmniejszania ilości wydobywanej soli niemal do zera. Wykorzystywanie kopalni w celach produkcyjnych stało się nieopłacalne jednak ten piękny obiekt nie mógł zostać zniszczony. W podziemiach jest wiele wyrobisk powstałych po eksploatacji złóż soli, które warto było pokazać szerszej grupie osób niż tylko pracującym pod ziemią górnikom. Wśród zachowanych komór znajduje się m.in. 7 kaplic, które zwiedzający mogą zobaczyć decydując się na trasę „Śladami kaplic Bocheńskich górników”. Największa z kaplic Kaplica św. Kingi jest szczególnie bogata w eksponaty związane ze swoją patronką. Znajdują się tutaj relikwie świętej. Można tu również zobaczyć ołtarz, który został przewieziony do Bochni ze Starego Sącza. To na nim papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą kanonizacyjną św. Kingi.

Kopalnia w Bochni
Fot. A Brzoza

W bocheńskich podziemiach znajduje się również prawdziwa skarbnica przedmiotów związanych z górnictwem. Można tu zobaczyć zabytkowe narzędzia i urządzenia przemysłowe ukazujące rozwój techniki wydobywczej na przestrzeni wieków. Jest to również miejsce pełne ciekawostek geologicznych i przyrodniczych.

Piękno i historię bocheńskich podziemi doceniono pod koniec XX wieku, kiedy to w 1981 roku Kopalnia Soli w Bochni znalazła się w Rejestrze Zabytków. Po wieloletnich przygotowaniach w 1990 roku Kopalnia została udostępniona do zwiedzania. Od tego czasu jest tu prowadzona przede wszystkim działalność turystyczna. Rocznie Kopalnię odwiedza ok. 200 tysięcy osób, które pragną podziwiać to piękne miejsce.

Atrakcje czekające na turystów

Dzisiejsza Kopalnia w Bochni to wspaniałe miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dla turystów przygotowano kilka tras, z których każda jest niezwykle interesująca. Można wybrać trasy bardziej lub mniej wymagające lub tematyczne: Trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, trasa przyrodnicza, czy też najbardziej wymagająca trasa historyczna . Zwiedzając Kopalnię można skorzystać z niezapomnianych atrakcji, takich jak przejazd kolejką górniczą, sam zjazd do kopalni dostarcza wielu wrażeń, ponieważ do podziemi zjeżdżamy prawdziwą windą górniczą.

Kolejną atrakcją kopalni jest pobyt w największej z podziemnych komór , komorze Ważyn, położonej na głębokości 250 m pod ziemią . To właśnie tutaj znajduje się podziemne, pełnowymiarowe boisko sportowe, restauracja oraz sklep z pamiątkami. W tym miejscu można odpocząć, ale również pospacerować. Tutaj też odbywają się nocne wydarzenia organizowane dla grup lub osób indywidualnych.

kopalnia soli bochnia,
Fot. A Brzoza

Dla tych, którzy lubią zwiedzanie z dreszczykiem emocji przygotowano też szereg atrakcji. Wśród nich jest podziemna przeprawa łodzią po zalanych częściach kopalni. Do pływania wykorzystywane są specjalnie w tym celu zbudowane łodzie. Warto przy tym wspomnieć, że zostały one wpisane do Polskiego Rejestru Statków, podobnie jak duże jednostki morskie. Kolejną atrakcją jest podróż podziemną kolejką, która zachwyci każdego turystę od przedszkolaka do seniora.

Historia pozyskiwania soli na terenie Bochni zdaniem niektórych historyków ma już ponad 3,5 tysiąca lat. Od XII wieku liczona jest historia samej Kopalni Soli, która działała przez wiele setek lat. Dziś wprawdzie w Bochni nie wydobywa się już soli, ale za to Kopalnia stała się prawdziwą perłą w koronie tego miasta. Każdy turysta, który znajdzie się w pobliżu powinien zobaczyć wszystkie cuda ukryte głęboko pod ziemią.

 

szczegółowe informacje dotyczące Kopalni Soli w Bochni można znaleźć TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.