Kraków zwiedzanie – aktywnie, komfortowo, z pomysłem!

Kraków

Kraków

 

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Co przyciąga tu tłumy ludzi z całego świata? Jakie atrakcje są najbardziej godne polecenia? Przewodnicy z portalu Kraków Zwiedzanie opowiadają o Grodzie Kraka!

Co może oczarować na Starym Mieście i Wzgórzu Wawelskim?

W granicach średniowiecznego Krakowa oddycha się historią. Na krakowskim Starym Mieście, którego granice wyznaczają malownicze, zielone Planty, urzeka każda uliczka i zaułek.

Najpopularniejsza trasa turystyczna wiodąca przez średniowieczny Kraków to tzw. Droga Królewska. Odbywając wycieczkę tym szlakiem, podążamy śladami monarszych orszaków, które podczas uroczystych wjazdów do miasta zmierzały od Bramy Floriańskiej na Zamek Wawelski. Po drodze można zobaczyć dużą część najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Grodu Kraka. Rynek Główny to nie tylko jeden z największych placów średniowiecznej Europy, ale przede wszystkim miejsce, które na przestrzeni dziejów było świadkiem wielu wydarzeń historycznych o fundamentalnym znaczeniu, m. in. Hołdu Pruskiego czy uroczystej przysięgi Tadeusza Kościuszki. Nikomu nie musimy zachwalać zabytków, takich jak słynne Sukiennice z czarującymi, renesansowymi podcieniami projektu Jana Marii Padovano, czy Bazylika Mariacka kryjąca we wnętrzu wspaniały gotycki Ołtarz Wita Stwosza.

Spacer ulicami Grodzką i Floriańską to okazja, by podziwiać wspaniałe, historyczne kamienice, których wygląd ewoluował wraz z przemianami stylowymi w architekturze. Przy Grodzkiej zobaczymy również dwie wspaniałe świątynie: kościół śś. Piotra i Pawła, a więc pierwszą barokową budowlę sakralną w mieście oraz kościół św. Andrzeja pochodzący jeszcze z epoki romańskiej. Ulica ta zaprowadzi nas w końcu wprost do stóp Wzgórza Wawelskiego.



W Zamku Królewskim na Wawelu można zobaczyć m. in. Reprezentacyjne i Prywatne Komnaty Królewskie, a w nich m. in. piękne, włoskie meble z XVI wieku oraz zbiór bezcennych obrazów. Na czas remontu Muzeum Czartoryskich przeniesiono tu również najsłynniejsze dzieło malarskie w krakowskich zbiorach – „Damę z łasiczką” pędzla Leonarda da Vinci, obraz dorównujący klasą sławnej Mona Lisie. Kim jest kobieta sportretowana przez włoskiego mistrza i dlaczego w jej ramionach znalazło się tajemnicze zwierzę? Odpowiedzi na te pytania czekają na Państwa w Krakowie. Wawelscy przewodnicy z pewnością opowiedzą Państwu również o wojennych losach obrazu, wyjaśniając zagadkę, skąd wziął się na jego odwrocie ślad esesmańskiego buta.

Na wystawie Wawel Zaginiony możemy z kolei podziwiać relikty najstarszej zabudowy Wzgórza, przede wszystkim romańskiej rotundy śś. Feliksa i Adaukta.

Spacerując po dziedzińcu arkadowym Zamku Wawelskiego, obcujemy z wyjątkowym kunsztem pracujących tu w pierwszej połowie XVI wieku renesansowych, włoskich mistrzów – Franciszka Florentczyka i Bartolommeo Berrecciego. Ich dzieła znajdziemy także we wnętrzach Katedry na Wawelu. Słynna Kaplica Zygmuntowska, groby królewskie, Dzwon Zygmunta czy relikwie św. Stanisława to jedynie kilka z dziesiątków powodów, dla których warto odwiedzić jedną z najważniejszych świątyń w Polsce.

Kraków

Miasto Kazimierz i jego sekrety

W odległości 10-15-minutowego spaceru od Rynku zlokalizowana jest dzielnica Kazimierz – od momentu lokacji w XIV wieku do schyłku XVIII stulecia osobne miasto. Kazimierz założony przez króla Kazimierza Wielkiego od początku swego istnienia rozwijał się prężnie. Już w XIV wieku zaczęły powstawać na jego terenie dwie wspaniałe gotyckie świątynie – kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny. Król Jan Olbracht przesiedlił do wydzielonego kwartału w mieście ludność żydowską z Krakowa. Kwartał żydowski do dziś zachował swoją niezwykłą historyczną zabudowę. Wśród najcenniejszych obiektów są przepiękne synagogi wzniesione w okresie od XV do XIX wieku. Zespół zabytków żydowskich na Kazimierzu ma charakter unikatowy na skalę europejską. Jest wśród nich m. in. maleńka, ale wciąż czynna XVI-wieczna synagoga Remuh z przylegającym do niej cmentarzem, na którym pochowano słynącego w epoce renesansu z mądrości i pobożności znawcę prawa, rabbiego Mosze Isserlesa (Remuh).

Na ulicy Szerokiej, która była niegdyś centrum życia religijnego, gospodarczego i społecznego Kazimierza znajduje się również niepozorna kamienica, w której przyszła na świat Helena Rubinstein, wiele lat później jedna z najbogatszych kobiet świata. Sławę i sukces przyniosła jej receptura kremu, którego domowa produkcja stała się zaczątkiem prawdziwego, kosmetycznego imperium. Na Kazimierzu powstawały również zdjęcia do filmu Lista Schindlera.

W pobliżu dawnego Rynku Kazimierza (jego niezabudowana część nosi dziś nazwę Placu Wolnica) znajduje się dom, w którym wg. legendy mieszkała Estera, jedna z kochanek Kazimierza Wielkiego. Ponoć słynący z zamiłowania do rozpusty król obdarował ją tak wielkim uczuciem, że rozkazał wybudować tunel podziemny łączący zamek królewski z jej domem.

Inna wyjątkowo romantyczna trasa wiedzie z Kazimierza na Podgórze przez słynną Kładkę Ojca Bernatka. Ozdabiają ją tysiące kłódek, na których zakochane pary uwieczniły swoje imiona na znak niekończącego się uczucia. Od niedawna można tu również zobaczyć umieszczone na elementach konstrukcyjnych kładki niezwykłe mobilne rzeźby akrobatów. Cała instalacja nosi tytuł „Między niebem a wodą”.

Kraków

Podgórze czyli na drugą stronę Wisły

Podgórze zostało założone po I rozbiorze przez władze austriackie (teren po tej stronie Wisły był już częścią cesarstwa Habsburgów), jako miasto konkurencyjne dla polskiego Krakowa. Od ponad 100 lat włączone jest w granice administracyjne Grodu Kraka. Po dziś dzień możemy tu jednak podziwiać cichy i malowniczy Podgórski Rynek z pięknym, neogotyckim kościołem św. Józefa. Za kościołem znajduje się słynne Wzgórze Lasoty, na którego szczycie jeszcze w czasach pogańskich usypany został słynny i wciąż stanowiący niemałą zagadkę dla archeologów i historyków Kopiec Krakusa.

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli na Podgórzu getto dla ludności żydowskiej Krakowa. Do dziś można tu odwiedzić wiele miejsc pamięci, zobaczyć fragmenty murów getta i niezwykły pomnik na Placu Bohaterów Getta, skąd tysiące Żydów trafiło do obozów zagłady. Tuż obok znajduje się również słynna Apteka pod Orłem, której właściciel Józef Pankiewicz i jego pracownicy pomagali mieszkańcom getta.

Podczas wizyty w Krakowie zdecydowanie warto odwiedzić również Fabrykę Schindlera – muzeum umieszczone w zabudowaniach pozostałych po zakładach Oscara Schindlera, niemieckiego przemysłowca, który uratował setki Żydów, zatrudniając ich w swojej fabryce. W muzeum można zobaczyć niezwykłą, multimedialną wystawę obrazującą życie w okupowanym Krakowie.

Kraków Zwiedzanie – wycieczki z przewodnikiem

Wszystkie te miejsca i wiele innych można odwiedzić w towarzystwie najlepszych, licencjonowanych przewodników po Krakowie współpracujących z portalem: Kraków Zwiedzanie. Jeśli potrzebują z jakichkolwiek względów woleliby Państwo uniknąć długich, pieszych spacerów, możliwe jest zwiedzanie meleksem lub dorożką. Kochający aktywność mogą wybrać nie tylko przechadzkę, ale również zwiedzanie Krakowa rowerem lub segwayem. To wyjątkowe miasto ma wiele do zaoferowania każdemu, niezależnie od wieku, zainteresowań i możliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.