Krok w kierunku codzienności: Ketonal bez recepty

ketonal

Ketonal bez recepty ma takie samo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne co produkt wydawany na zlecenie lekarza. Preparaty różnią się jednak pod kilkoma względami, m.in. ilością tabletek w opakowaniu czy zawartością w nich ketoprofenu – substancji czynnej. Powszechnie dostępny w aptekach jest Ketonal Active.

Ketonal bez recepty – co go wyróżnia?

Ketonal to środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest ketoprofen. Ten organiczny związek chemiczny znany jest z szybkiego i silnego działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego, dlatego sięgają po niego osoby zmagające się z różnorodnymi dolegliwościami układu ruchu oraz niektórych zespołów bólowych niezwiązanych z układem kostno-stawowym i mięśniowym. Ketonal do października 2017 roku wydawany był wyłącznie na zlecenie lekarza. Obecnie dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych bez konieczności okazywania recepty. Ketonal bez recepty nosi nazwę Ketonal Active i sprzedawany jest w opakowaniach zawierających 10 lub 20 tabletek. Wyróżnia go także stężenie substancji czynnej. Preparat bez zlecenia lekarskiego zawiera 50 mg ketoprofenu w jednej kapsułce. Ponadto opakowanie leku wygląda inaczej, a informacje dotyczące wskazań czy przeciwwskazań do zażywania go zostały odpowiednio zmodyfikowane. Ketonal Active ma inną maksymalną dobową dawkę oraz czas przyjmowania bez konsultacji z lekarzem. Ze względu na to, że lek nie jest refundowany, opakowanie tabletek bez recepty jest droższe.

Jak działa Ketonal bez recepty?

Mimo różnic Ketonal bez recepty wykazuje takie samo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co lek wydawany na zlecenie. Powszechne przekonanie, że środek łatwo dostępny nie jest wystarczająco skuteczny, jest niewłaściwe i wprowadza w błąd wiele osób zmagających się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Niepewność i niezdecydowanie pacjentów wpływa z kolei niekorzystnie na stan ich zdrowia, ponieważ odwlekają oni w czasie decyzję o zakupie produktu. Ketonal bez recepty znajduje szerokie zastosowanie w zwalczaniu dokuczliwych objawów różnego pochodzenia. Cenią go zwłaszcza pacjenci obciążeni przewlekłymi chorobami na tle zwyrodnieniowym i reumatycznym. Równie skutecznie lek przynosi ulgę osobom aktywnym fizycznie, których spotkała ostra kontuzja sportowa, urazy mechaniczne czy przeciążenia powysiłkowe. Ketonal w dawce 50 mg szybko i skutecznie zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej, w tym również sztywność stawów, obrzęki czy podwyższoną temperaturę miejscową. Z powodzeniem stosowany jest również w krótkotrwałym leczeniu objawowym nerwobólów, bólu zęba czy menstruacyjnego. Lek jest nieoceniony w walce z atakami migrenowymi i bólami głowy o innych charakterze, o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Ketonal bez recepty hamuje proces agregacji płytek krwi, zapobiegając ich zlepianiu się w niebezpieczne dla zdrowia i życia czopy, zmniejszające światło naczyń krwionośnych. Lek łagodzi również inne dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie i podejmowanie aktywności zawodowej, dlatego wybierany jest przez osoby, które chcą szybko wrócić do formy, bez czekania, aż inne środki zaczną działać.

Dawkowanie i sposób przyjmowania leku

Ketonal przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia, u których nie stwierdza się przeciwwskazań do jego stosowania. Lek należy przyjmować doustnie w trakcie posiłku, popijając szklanką wody lub mleka. Zalecane dobowe spożycie Ketonalu to 1 tabletka co 8 godzin, czyli 3 kapsułki w ciągu dnia. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki preparatu. Większa porcja nie zwiększy skuteczności leku, a może wywołać działania niepożądane. Ketonal szybko i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego do osocza krwi, w związku z tym już po 30 minutach można zaobserwować ustępowanie objawów. Efektywność i szeroki zakres działania sprawia, że lek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów obciążonych dokuczliwymi objawami i jest jednym z częściej wybieranych produktów z grupy NLPZ. Preparatu nie należy jednak stosować dłużej niż 5 dni. W przypadku konieczności prowadzenia dłuższej kuracji przeciwbólowej lub kiedy symptomy choroby nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie i dawkowanie Ketonalu zawsze jest dokładnie rozpisane na ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania. Podczas zakupów również od farmaceuty można zasięgnąć wskazówek na temat działania i zażywania leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.