Książki sierpnia – 5 tytułów, po które warto sięgnąć

książki sierpnia

Sierpień to drugi miesiąc wakacji. Słoneczko delikatnie grzeje a czas płynie leniwie. To idealna chwila na lekturę. Od dziś co miesiąc stworzymy dla Was specjalną listę lektur, po które warto sięgać. Znajdą się na niej różne pozycje, zarówno nowości, bestsellery jak i książki, do których warto wracać po latach. Zaczynamy od spisu książek sierpnia.

 

„Olimpijki” Anna Sulińska

„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.
Książka wydana przez Wydawnictwo Czarne. Można ją nabyć TUTAJ

 

„Kobiety ‘44” Agnieszka Cubała

1. sierpnia obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z roku na rok wzrasta świadomość społeczna dotycząca tego wydarzenia. Powstanie, jak i ogólnie pojęta wojna, są bardzo często utożsamiane z męską częścią Polaków. To mężczyźni i chłopcy chwytali za broń i walczyli z Niemcami. Kobiety nadal stoją nieco schowane za ich plecami. Agnieszka Cubała w swojej książce pokazuje, że powstańczy los dotykał również kobiet. W książce znalazły się opowieści znanych do dziś kobiet, które żyły w powstańczej codzienności. Wśród nich znalazły się m.in. Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Książka dostępna TUTAJ

 

„Epidemia. Od dżumy, przez AIDS i ebolę, po COVID-19”  Sonia Shah

To książka bardzo na czasie. Opowiada o tym, jak człowiek zawierzył nauce i rozleniwił się. Medycyna rozwija się niezwykle szybko. Wiele chorób zniknęło z powierzchni ziemi, albo pojawia się bardzo rzadko. Nasze życie jest bardziej higieniczne, wszędzie pojawiają się różnego rodzaju środki dezynfekujące. Nowoczesność i zaufanie do medycyny i nauki nas uśpiła. Ludzie nabrali pewności, że im nic nie grozi i zaczęli rezygnować m.in. ze szczepień. Skutki tego nadmiernego zaufania już się pojawiają w postaci znacznego wzrostu liczby zachorowań na te choroby, które „zniknęły”
Obecna pandemia to nieprzewidziane wydarzenie, które wstrząsnęło światem. I o tym właśnie jest książka Soni Shah, dziennikarki śledczej zajmującej się popularyzacją nauki, prawami człowieka i polityką międzynarodową.
Książkę możesz kupić TUTAJ

 

„W blasku słońca” Magdalena Kordel

A teraz coś dla Pań. Przyjemna historia o kobietach z problemami z pięknym krajobrazem w tle. Jedna z nich, Lela przeżywa ciężkie chwile związane z chłopakiem, który niweczy jej plany. Jest pełna złych uczuć i chce się zemścić. Aby nie posunęła się zbyt daleko przyjaciółki wysyłają ją do Toskanii, gdzie ma nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji.
Drugą bohaterką jest Nicolette, której poukładane i szczęśliwe życie przerywa nagła śmierć męża. Kobieta nie bardzo wie jak sobie z nią poradzić i wyrusza w podróż.
Obie Panie trafiają do starego domu znajdującego się w cudownym otoczeniu winnych krzewów i tam poszukują swojego sposobu na nowe życie.
Książka do nabycia TUTAJ

„Komórki się Pani pomyliły” Jacek Galiński

Kryminały to bodaj najpoczytniejsze książki. Miliony czytelników sięgają każdego dnia po książki o mrocznych przestępcach i dobrych detektywach, policjantach czy prawnikach. W tym nurcie od czasu do czasu pojawiają się książki bardzo niezwykłe. Jedną z nich jest z pewnością seria książek o zaradnej staruszce Zofii Wilkońskiej. „Komórki się Pani pomyliły”. To książka, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik kryminałów. Jest spora szansa, że przeczytają ją za jednym zamachem, bo nie można się od niej oderwać.
Książka do nabycia TUTAJ