Leki przeciwbólowe – jak brać je mądrze?

leki przeciwbólowe
Fot. pixabay.com

Po leki przeciwbólowe sięgamy bardzo często. Ból głowy, kręgosłupa czy zęba – jedna lub dwie tabletki i na długo mamy spokój. Warto jednak wiedzieć jak brać te farmaceutyki, aby sobie nie zaszkodzić.

 

Ulotka

Zanim weźmiesz tabletkę przeciwbólową najpierw przeczytaj załączoną do opakowania ulotkę. W niej zawarte są informacje, które pozwolą bezpiecznie brać lek. Przede wszystkim w ulotce znajduje się dokładnie spisany skład tabletki. Przeczytaj go i sprawdź czy nie jesteś uczulony na któryś ze składników. Kolejna informacja niezwykle ważna to dawkowanie.  Pamiętaj, że możesz przyjmować lek w ilości wskazanej przez swojego lekarza, a jeśli decydujesz się na środek przeciwbólowy dostępny bez recepty kieruj się wskazaniami w ulotce.  Warto także przeczytać dokładnie wszystkie informacje dotyczące przeciwwskazań oraz skutków niepożądanych. Znając je będziesz mógł szybko zareagować jeśli wystąpią u Ciebie.

 

Patrz na skład, nie na nazwę

W przypadku leków przeciwbólowych bardzo ważny jest skład, a nie nazwa. W ulotce jest określona maksymalna ilość środka przeciwbólowego, którą można przyjąć w ciągu doby. Częstą praktyką jest branie wskazanej ilości leku, a następnie wymiana go na lek o innej nazwie. Jest to poważny błąd, ponieważ te same substancje czynne występują pod wieloma różnymi nazwami .

 
Forma leku
 

W aptekach można kupić środki przeciwbólowe w różnych formach.  Wielu z nas zastanawia się czy wybrać tabletki, kapsułki czy może syrop? Warto wiedzieć, że niezależnie od formy lek działa tak samo. Poza wyglądem niewielką różnicą jest szybkość przyswajania substancji czynnej. W przypadku formy płynnej lub kapsułki lek zazwyczaj zaczyna działać wcześniej, za to tabletki są zwykle mniejsze i łatwiej je połknąć.

 

Czym popijać?

Leki przeciwbólowe należy popijać czystą wodą, ponieważ nie wchodzą z nią w reakcję. Popijanie leku innym napojem nie jest wskazane, chyba, że w ulotce zaznaczone jest inaczej. Należy też wiedzieć, że w żadnym wypadku nie można łączyć leków przeciwbólowych z alkoholem, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Takie połączenie może spowodować zatrucie organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

 

Uzależnienie

Środki przeciwbólowe są powszechnie dostępnymi lekami. Można je kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Najpopularniejsze substancje czynne, które w

leki przeciwbólowe
Fot. pixabay.com

nich się znajdują to paracetamol i ibuprofen. W normalnych warunkach nie są one szkodliwe i nie uzależniają, jednakże nadmierna ilość przyjmowana bez nadzoru lekarza może negatywnie wpływać na zdrowie.

 

Leki przeciwbólowe są produkowane po to, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, że ból pojawia się z różnych powodów i bywa niekiedy objawem poważnych chorób. Jeśli więc zdarza się często i trwa długo, zamiast sięgać po kolejną tabletkę lepiej iść do lekarza i zrobić dokładne badania.