Mazurek – tradycyjne ciasto wielkanocne

mazure

Autorka starej książki kucharskiej opisuje słynne wielkanocne ciasto: „Przysmakiem, nigdzie poza Polską nieznanym, są mazurki. Prawie każdy dom, każda gospodyni ma swój ulubiony i najlepiej wykonywany przez nią mazurek”.

To bardzo niskie ciasto (do 4 cm) wypiekane w różnych kształtach, przeważnie prostokątnym i kwadratowym. Może być wykonane z dwóch warstw kruchego ciasta, które przekłada się masą (np. orzechową czy migdałową). Wierzch wykańcza się wówczas polewą albo lukrem, a następnie ozdabia owocami, orzechami, bakaliami. Druga popularna wersja mazurka przewiduje rozwałkowanie części ciasta na cienki placek i uformowanie wysokiego brzegu z pozostałej części. Środek ciasta wypełnia się masą, rant pozostawiając odkryty.

Składniki:

  • 250 g mąki,
  • 100 g cukru,
  • 150 g masła,
  • 2 żółtka z jaj rozmiar M lub L (Fermy Drobiu Jokiel),
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia.

Wykonanie:

Mąkę przesiać do malaksera, dodać cukier i proszek do pieczenia – wymieszać. Dodać pokrojone na kawałki zimne masło i wstępnie zagnieść. Dodać żółtka, zagnieść ciasto i uformować kulę. Owinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. Pokroić na kawałki i z większość ciasta wyłożyć na blachę, formując placek. Z pozostałego ciasta uformować ozdobny rant. Piec w piekarniku przez 20 minut  w temperaturze 200 stopni (góra-dół).  Po ostygnięciu wyłożyć na ciasto masę kajmakową, krem z ciemnej lub białej czekolady albo lukier. Ozdobić według uznania.

Warto wiedzieć!

Kruche ciasto lubi chłód i to już od samego początku – mówi Tomasz Jokiel. – Wszystkie składniki, a więc jaja, masło, mąka, powinny być bardzo zimne, włącznie z miską, w której będzie ugniatane ciasto. Po wymieszaniu składników ciasto wkładamy do lodówki.

Tekst sponsorowany