Miałeś stłuczkę? Sprawdź, co robić!

wypadek drogoowy

wypadek drogoowy

Miałeś stłuczkę i nie wiesz, co teraz zrobić? A może chcesz zdobyć niezbędną wiedzę wcześniej, by zapobiec sytuacji, w której podejmiesz złe decyzje w wyniku nieznajomości przepisów? Przeczytaj, czym różni się stłuczka od wypadku drogowego i jakie kroki powinieneś podjąć podczas każdego z tych zdarzeń. Jeźdź ostrożnie, jednak bądź też przygotowany na wszelkie okoliczności!

Kiedy stłuczka jest wypadkiem?

W świetle prawa kolizja, popularnie zwana stłuczką, to coś zupełnie innego niż wypadek. Łączy je to, że obie sytuacje nazywa się zdarzeniami drogowymi. Charakteryzuje się je jako zderzenie dwóch pojazdów, pojazdu z obiektem (drzewem, budynkiem, barierką, lampą itd.) bądź pojazdu z człowiekiem.

Lżejsza w skutkach jest stłuczka. Wiele osób sądzi, że chodzi o rozległość uszkodzeń samochodu, jednak to błędne przekonanie. W rzeczywistości procent uszkodzenia pojazdu nie ma znaczenia dla klasyfikacji. Może się zdarzyć, że samochód biorący udział w niepozornej stłuczce będzie miał kosztowniejszą naprawę niż ten po wypadku.

Zderzenie samochodu z czymś można uznać za wypadek, kiedy w jego wyniku ucierpiały osoby, a ich uszkodzenia ciała bądź rozstrój zdrowia są niemożliwe do wyleczenia w przeciągu siedmiu dni. Jeśli ktoś umrze, również mamy do czynienia z wypadkiem.

Stłuczka a ubezpieczenie

Kiedy dojdzie do stłuczki, kierowcy powinni się porozumieć. Konieczne jest zjechanie uszkodzonymi pojazdami z drogi tak, by stała się przejezdna dla innych uczestników ruchu. Nie musicie wzywać policji, chyba że nie dogadujecie się w kwestii winowajcy.

Sprawca kolizji powinien podać poszkodowanemu swoje dane, numer polisy OC dane ubezpieczyciela. Resztą zajmie się towarzystwo. Jeśli zaś będziesz chciał uzyskać dodatkowo odszkodowanie z fakultatywnego ubezpieczenia AC, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem. Sprawdź, za jakiego rodzaju szkody możesz odzyskać pieniądze, czytając artykuł: Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?.

Co robić, gdy doszło do wypadku drogowego?

Podczas poważnego w skutkach wypadku drogowego konieczne jest wezwanie policji. Warto też zadzwonić po kartkę, która pomoże rannym. W przeciwieństwie do stłuczki, tu samochodów nie wolno przemieszczać – będą stanowiły dowód w sprawie, a policja musi zabezpieczyć ślady. Jeśli możesz, udziel pierwszej pomocy potrzebującym.

O ile spowodowanie kolizji może wiązać się z otrzymaniem grzywny, ponieważ jest to jedynie wykroczenie, o tyle zawinienie w wypadku drogowym to przestępstwo zagrożone karą więzienia. Jeśli nikt nie zginął, kara wynosi do trzech lat. Jeżeli ktoś poniósł śmieć, nawet do ośmiu lat. Wypadek drogowy podlega pod art. 177 Kodeksu karnego.

Jak chronić na drodze siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu?

Nie zaskoczy Cię informacja, że na drodze należy zachowywać rozwagę. Nie warto jeździć po alkoholu ani w stanie dużego zmęczenia. Lepiej spóźnić się lub nie dojechać, niż spowodować wypadek, w którym zginą ludzie.
Bardzo ważna jest także świadomość konsekwencji i znajomość kroków, jakie należy podjąć, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku. Wiedząc, co robić, możesz poinstruować innych.

Trzecia rzecz do posiadanie szerokiego pakietu ubezpieczeń. OC jest obowiązkowe, więc jeśli posiadasz auto, na pewno je masz. Warto jednak poszerzyć je także o autocasco i NWW. Gdyby wydarzyło się coś złego i nieprzewidzianego, będziesz w stanie zapewnić sobie i bliskim rehabilitację, a także szybko naprawić pojazd, by szkoda nie zakłóciła Ci wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.