Muzeum Śląskie – wszystko co warto wiedzieć

Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Fot. Muzeum Śląskie

Inspiruje nas dziedzictwo Śląska, jego intelektualny i artystyczny dorobek oraz bogata tradycja wielokulturowości związana ze znaczącym niegdyś w tym regionie przemysłem. Byłą kopalnię węgla zamieniliśmy w unikatową „kopalnię kultury”, będącą przykładem odważnej, współczesnej architektury i zaliczonej do dziesięciu najlepszych budynków w Europie w konkursie Miesa van den Rohe w 2015 roku. W samym centrum stolicy Górnego Śląska, na głębokości 14 metrów pod ziemią, obejrzeć można bogate i różnorodne kolekcje sztuki polskiej dawnej i współczesnej, Galerię śląskiej sztuki sakralnej oraz jedyną w Polsce Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Ogromne emocje i zainteresowanie wzbudza niezwykle ciekawa wystawa Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej prezentuje Centrum Scenografii Polskiej na ekspozycji Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości.

Zrewitalizowana przestrzeń parkowa to nie tylko miejsce spotkania ze sztuką, ale także pomysł na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi podczas licznych warsztatów, wykładów, seansów plenerowych i zajęć performatywnych. Do unikatowego miejsca zaprasza widoczna z daleka i górująca nad okolicą wieża widokowa tj. dawny szyb wyciągowy „Warszawa II” kopalni „Katowice”. Umożliwia ona spojrzenie na otoczenie z tarasu umieszczonego na wysokości 40 metrów, z którego rozciąga się wspaniały widok na Strefę Kultury i całe miasto.

Zrodzone z potrzeby mieszkańców i odważnych decyzji, Muzeum Śląskie stało się najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie, istotnym miejscem życia społecznego na Śląsku oraz znaczącym punktem na mapie kulturalnej Polski.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 10.00-20.00

Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania.

40-205 Katowice
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-005 Katowice
al. W. Korfantego 3

www.muzeumslaskie.pl