Na czym polega usuwanie włókniaków

włókniaki

włókniaki

Włókniaki to niegroźne nowotwory tkanki łącznej skóry. Są to najczęściej miękkie grudki w kolorze ciała, które pojawiają się w miejscach delikatnych i wrażliwych na otarcia lub podrażnienia. Takimi strefami na skórze są np. pachy, szyja, piersi czy pachwiny. Najczęstszą przyczyną włókniaków są uwarunkowania genetyczne. Zmiany skórne mogą się jednak pojawić w przypadku niektórych chorób. Medycyna estetyczna może skutecznie pomóc zwalczyć włókniaki, nie zostawiając przy tym blizn.

Kiedy usuwa się włókniaki?

Włókniaki nie ulegają zezłośliwieniu, a to oznacza, że nie muszą być usuwane z powodów medycznych. Mimo tego niwelowanie tych zmian skórnych jest dość powszechne ze względów estetycznych. Włókniaki mogą powodować dyskomfort psychiczny i powodować stres, gdy są duże oraz w widocznych miejscach. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ich usunięcie.

Przyczyny pojawiania się włókniaków

Mimo że włókniaki to zmiany wrodzone, które pojawiają się już w okresie rozwoju prenatalnego, mogą powstać w ciągu całego życia. Osoby starsze mają więcej tych niedoskonałości, zwłaszcza w okolicy szyi i karku. Czasami włókniaki zanikają samoistnie, jednak nie jest to zjawisko powszechne. Niektóre schorzenia zwiększają ryzyko wystąpienia włókniaków na ciele. Są to: cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne. U kobiet w ciąży ilość włókniaków może ulec zwiększeniu.

Jak usunąć włókniaki?

Te zmiany skórne niwelowane są w czasie zabiegów medycyny estetycznej – są one bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Ponadto po usunięciu włókniaka rana szybko się goi i nie pojawiają się żadne blizny. Obecnie stosuje się kilka metod usuwania tych zmian skórnych.

Elektrokoagulacja polega na ścięciu białka wewnątrz zmiany skórnej przy użyciu prądu elektrycznego. Zabieg nie uszkadza skóry i nie zaburza jej ciągłości, co ułatwia usunięcie chorej tkanki. Wystąpienie powikłań, takich jak przebarwienie ciała czy niewielkie blizny jest znikome. Po zabiegu pojawia się obrzęk, który znika tego samego dnia. Przez kilka dni warto zadbać o ranę, często ją przemywając. Cały zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od wielkości włókniaka.

Laser to bezpieczna i skuteczna metoda w walce ze zmianami tkanki łącznej skóry. Po zabiegu nie pojawiają się żadne blizny. Wiązka lasera traktuje włókniaka, co powoduje odparowanie wody wewnątrz tkanki. W ten sposób powstaje tzw. strefa koagulacji. Po jej usunięciu nie dochodzi do krwawienia. Metoda laserowa to nowoczesny sposób na pozbycie się włókniaka.

W walce ze zmianami skórnymi tego typu stosuje się również krioterapię, czyli wymrożenie ciekłym azotem. Ta metoda jest polecana dzieciom i kobietom w ciąży. Polega na krótkotrwałym zamrożeniu włókniaka i usunięciu go przy użyciu pincety. Stosowanie krioterapii zapewnia dobre rezultaty estetyczne. Nie powstają w czasie zabiegu blizny czy przebarwienia, które mogłyby wywołać u pacjenta dyskomfort.

Mimo że włókniaki to zmiany niegroźne dla zdrowia warto je usuwać ze względów kosmetycznych. Medycyna estetyczna może pomóc zwłaszcza osobom, których zmiany skórne są widoczne i wywołują tym samym dyskomfort psychiczny. Warto postawić na jedną z nowoczesnych metod, które nie pozostawiają na ciele blizn i są bezpieczne dla zdrowia.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed