Najpiękniejsze krzewy ozdobne

krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne muszą się znaleźć w każdym pięknym oraz zachwycającym ogrodzie. Dlaczego one? Idealnie nadają się do tego celu, gdyż cechuje je niezmienność, wieloletność, są niewymagające, a także bardzo proste w pielęgnacji. Co ważne, nie są one jedynie ozdobą, jeśli osiągną pewną wysokość, będą stanowiły swoistego rodzaju barierę przed oczami przechodniów czy sąsiadów. Jakie krzewy należą do najpiękniejszych?

Rododendron

Jest to krzew, który najlepiej czuje się w wilgotnym klimacie oraz tam, gdzie zimy nie są zbyt srogie. W związku z tym najładniejsze okazy możemy spotkać na zachodzie Polski. Zanim jednak przystąpimy do procesu sadzenia, warto zastanowić się, gdzie umieścić sadzonkę. W przypadku rododendronu powinno to być delikatnie zacienione miejsce, a także osłonięte przed wiatrem. Ponadto, aby mógł optymalnie wzrastać, konieczna jest żyzna gleba oraz kwaśne podłoże. Je niestety trzeba będzie wcześniej przygotować, gdyż w większości ogrodów, takich warunków po prostu nie ma. Nie możemy również zapomnieć o regularnym nawożenie odpowiednimi preparatami, jakie możemy znaleźć w sklepie ogrodniczym.

Hortensja

Jest uważana za jeden z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy spotkać w naszych ojczystych ogrodach. Ponadto jej uprawa nie jest zbytnio wymagająca. Należy jednak przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad, odnoszących się do pielęgnacji czy sadzenia. Bardzo ciekawe jest to, że możemy sterować barwą kwiatów. W jaki sposób? Jest ona zależna od odczynu pH, w jakim znalazła się sadzonka. W przypadku zasadowych odczynów otrzymamy przeróżne odcienie czerwieni, im bardziej kwaśna będzie gleba, tym bardziej niebieskie, a może nawet fioletowe będą kwiaty. Najwięcej kwitnących hortensji możemy spotkać w nadmorskich miejscowościach, gdyż łagodny klimat oraz wilgoć to ich domena. W czasie przygotowywanie się do zasiewu należy pamiętać, że gleba powinna być przepuszczalna, wilgotna oraz delikatnie próchnicza.

Magnolia

Magnolia to krzew, który pochodzi z Ameryki Północnej, Południowej oraz Azji wschodniej. Tam wyrasta jako dzika roślina bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Najbardziej charakterystycznym elementem tego kwiatu są ogromne kwiaty o pięknej różowej barwie. W Polsce jednak rzadko kiedy spotykamy ten krzew. Panujący tutaj klimat jest dość surowy, a magnolie bardzo wymagające. Jeśli już się na nią zdecydujemy, nie możemy zapomnieć, że w przypadku posadzenia jej w zacienionym miejscu, prawdopodobnie wcale nie zakwitną.

Azalia

Jest to krzew, który idealnie wpasuje się w ogrody pełne barw. Jeśli jednak chcemy w pełni cieszyć się jej urokami, należy stosować się do kilku zasad. Aby zapewnić im optymalny rozwój, należy zasadzić je w przepuszczalnej oraz próchniczej glebie, którą cechuje zakwaszenie wynoszące od 4 do 5,5 pH. Jeśli jednak bardzo chcemy mieć ten krzew w swoim ogrodzie, a nasze warunki glebowe nam na to nie pozwalają, możemy samodzielnie przygotować odpowiedni grunt. W sporej większości przypadków jedynie co będziemy musieli zrobić to odchwaścić glebę, przekopać ją z dobrze rozłożonym kompostem czy obornikiem, a później zakwasić, na przykład używając do tego torf. Azalie świetnie czują się w towarzystwie sosnowych drzew, dlatego warto zawrzeć je w naszym ogrodzie. Największe okazy mogą sięgać nawet 3 do 4 metrów, a najniższe z nich zaledwie 50 centymetrów.

Jak widać, wybór pięknie kwitnących krzewów jest naprawdę duży. Piękny ogród to coś, o czym marzy każdy z nas, dlatego warto się nad nim zastanowić i wybrać jedną z powyższych roślin.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu