Niedosłuch starczy to najczęściej występujący typ niedosłuchu. Jak można go rozpoznać i poprawić wówczas jakość słuchu u seniora?
Problemy z jakością słuchu najczęściej dotyczą osób starszych. U tych powyżej 65. roku życia niedosłuch notuje się u około 23 proc. populacji, a u seniorów powyżej 75. roku życia – nawet 35 proc.! Gdy pojawia się ubytek słuchu, jedyną metodą, aby go zniwelować, jest odpowiednio dopasowany aparat słuchowy. Dzięki niemu senior może znów cieszyć się wysoką jakością życia!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest niedosłuch starczy?
- Jakie są objawy problemów ze słuchem u osób starszych?
- Jak przebiegają badania słuchu?
- Jaki aparat słuchowy wybrać?
Czym jest niedosłuch starczy?
Niedosłuch starczy to rodzaj dolegliwości objawiającej się przez pogorszenie jakości słuchu. Ta dysfunkcja narządu słuchu polega na niewłaściwym przewodzeniu czy też odbiorze dźwięków przez pacjenta.
Przyczyn niedosłuchu może być bardzo dużo – od wad wrodzonych, poprzez przebyte infekcje, a skończywszy na urazach czy długotrwałym stosowaniu leków uszkadzających słuch. Jednak najczęstszą przyczyną problemów ze słuchem jest postępujący wiek.
Nie ma granicy wiekowej, od której słuch zaczyna się pogarszać wraz z wiekiem. Jest to indywidualna kwestia, lecz statystyki pokazują, że problem ten coraz częściej dostrzegają osoby w wieku po 50. roku życia. Ubytek słuchu i inne towarzyszące mu objawy, na przykład szumy uszne, pojawiają się wtedy z większą częstotliwością.
Niestety, zmiany te są nieodwracalne, ale warto wskazać, że można je niwelować – wówczas wskazane są nowoczesne aparaty słuchowe, dzięki którym senior może ponownie cieszyć się wysoką jakością życia!
Jakie są objawy problemów ze słuchem u osób starszych?
Wielu seniorów nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mają problemy z niedosłuchem. Zdarza się, że niepokojące objawy zauważają bliscy, którzy na co dzień stykają się ze starszą osobą i zauważają je jako pierwsi.
Główne objawy niedosłuchu u seniorów:
- proszenie o powtórzenie wypowiedzi
- problemy ze słyszeniem rozmów w większym hałasie
- zawroty głowy, większe problemy z orientacją
- szumy uszne – także stale występujące
- pogłaśnianie radia, telewizora
- podnoszenie głosu podczas rozmowy
- bardzo głośne mówienie przez telefon
- unikanie kontaktów towarzyskich
- pogorszona pewność siebie
Zatem wtedy, gdy u seniora występują takie objawy, warto zdecydować się na badanie słuchu. Wykonane przez specjalistę badanie tego rodzaju pozwala na dokładne określenie zakresu niedosłuchu, a następnie na tej podstawie można dobrać odpowiednie aparaty słuchowe niwelujące tę dolegliwość.
Jak przebiegają badania słuchu?
Badanie słuchu jest procedurą bezbolesną, która nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Najczęściej wykonuje je protetyk słuchu – osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie do realizacji takich właśnie procedur.
Wizyta rozpoczyna się od konsultacji. Specjalista wykonuje wywiad z pacjentem, w którym pyta go między innymi o przebyte choroby, urazy, brane leki, stopień samodzielności.
Następnie przechodzi do badania otoskopem, czyli otoskopii – pozwala ono na sprawdzenie wnętrza ucha. Kolejny etap to subiektywne i obiektywne badania słuchu. Najczęściej wykonywane badania to audiometria tonalna (badanie progu słyszalności), audiometria mowy, UCL (badanie progu dyskomfortu) i tympanometria. Pacjent proszony jest wtedy między innymi o reakcję przy usłyszeniu dźwięku.
Gdy protetyk słuchu wykona już potrzebne badania słuchu, objaśnia ich wyniki pacjentowi. Jeśli konieczny jest aparat słuchowy, wówczas specjalista dobiera także odpowiednie urządzenie zgodnie z wadą słuchu oraz z indywidualnymi wymaganiami pacjenta.
Jaki aparat słuchowy wybrać?
Obecnie w użyciu znajdują się różne aparaty słuchowe, które można podzielić także na kilka kategorii.
Główne typy aparatów słuchowych:
- aparat słuchowy zauszny (BTE) – urządzenie znajduje się za uchem, posiada przewód ze słuchawką prowadzący do ucha
- aparat słuchowy ze słuchawką w kanale (RIC) – noszony za uchem, słuchawka jest umiejscowiona w kanale, mniejszy niż aparat BTE
- aparat słuchowy wewnątrzuszny (ITE) – ten nowoczesny aparat słuchowy znajduje się w uchu i jest niemalże niewidoczny
- aparat słuchowy wewnątrzkanałowy (CIC) – najdroższy aparat do ucha, który jest całkowicie niewidoczny
Aby aparat słuchowy rzeczywiście mógł zapewnić jak najlepsze działanie – wyeliminować ubytek słuchu, a także szumy uszne, jego cena nie musi być wysoka. Warto jednak wskazać, że aparaty posiadające wyższe ceny są mniej widoczne od tych tańszych.
Do zapoznania się ze swoją ofertą zaprasza firma Bernafon – renomowany producent nowoczesnych aparatów słuchowych w wielu wariantach do wyboru.
Podsumowując, wielu seniorów ma problemy ze słuchem. Nie należy ich lekceważyć – najlepiej wtedy udać się na badanie słuchu, a potem, gdy to konieczne, wybrać odpowiedni aparat słuchowy, z którym znów można cieszyć się wysoką jakością życia!