Oczy seniora

oczy

Wraz z wiekiem wzrok zaczyna szwankować. Zauważamy, że aby przeczytać artykuł w gazecie, musimy ją od siebie oddalić, a nawleczenie nitki również staje się nie lada wyzwaniem. Niestety, już po czterdziestym roku życia oczy zaczynają słabnąć, co jest konsekwencją naturalnego procesu starzenia się organizmu. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy biernie akceptować to, co zaczyna się dziać z oczami.

Nie bój się spojrzeć w oczy

Po sześćdziesiątym roku życia oczy powinni być pod szczególnym nadzorem. Gros seniorów bagatelizuje problemy ze wzrokiem, przyjmując, że wraz z wiekiem musi się on pogarszać i nie ma na to żadnej recepty. Nic bardziej mylnego! Wizyta u okulisty jest równie ważna, jak kontrolne badania u kardiologa, czy diabetyka. Niestety część seniorów nie bierze poważnie problemów z oczami, spychając je na karb starości i są przekonani, że lekarz niewiele im pomoże. Zamiast wybrać się do specjalisty, wolą pójść na bazar i tam kupić okulary, które według nich poprawią komfort widzenia. W rezultacie, zamiast sobie pomóc mogą sobie jeszcze bardziej zaszkodzić.

Ciemność, ciemność widzę

Lekceważenie problemów ze wzrokiem, może doprowadzić do poważnych chorób oczu. Jedną z nich jest jaskra. Ryzyko zachorowania na jaskrę, która została zaliczona do chorób cywilizacyjnych, rośnie wraz z wiekiem. Jedną z przyczyn, obok predyspozycji genetycznych, zachorowania na jaskrę jest wysoki poziom cholesterolu oraz podwyższone ciśnienie wewnątrz gałkowe, co w konsekwencji prowadzi do ucisku i niedokrwienia nerwu wzrokowego. Niestety, jaskra nie daje żadnych objawów i zazwyczaj chory pojawia się u lekarza w momencie, gdy ma już spore ubytki w polu widzenia. Wówczas jedynym wyjściem jest operacja. Kolejną bardzo groźną chorobą oczu, dotykającą osoby w wieku 60+ jest zaćma, zwana też kataraktą. Dotknięci nią widzą świat, jak przez mgłę, gdyż jej przyczyną jest zmętnienie rogówki oka. Jedyną drogą, by przywrócić pacjentowi prawidłowe widzenie jest operacja, która dzisiaj traktowana jest jak rutynowy zabieg.
To, że otyłość prowadzi do wielu groźnych chorób, nie trzeba nikomu wyjaśniać. Jedną z nich jest tzw. zmętnienie plamki żółtej. Objawia się ona zmętnieniem pola widzenia centralnego, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości obwodowego. Cierpiący na tę dolegliwość mają problemy z zobaczeniem twarzy rozmówcy, mimo że to co jest za nim i wokół niego widzą dobrze.

Zobaczyć na własne oczy

Większości problemów ze wzrokiem można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Oprócz regularnych wizyt w gabinecie okulisty, seniorzy powinni zadbać o dietę, która będzie korzystna nie tylko dla oczu. Do posiłków powinni włączyć produkty bogate w witaminy A i E oraz kwasy typu Omega. Mówiąc praktycznie: przygotowujący posiłki muszą poszukać ciekawych przepisów zawierających szpinak, marchew, brukselkę, ziarna słonecznika i ryby. W profilaktyce dbania o oczy ważny też jest sen.

Oczy są zwierciadłem duszy, zatem dbajmy o to, byśmy mogli dostrzec wewnętrzne piękno bliskich, a przy okazji podziwiać piękno otaczającego nas świata.

 

Autor: Monika Łysek

Problemy okulistyczne seniorów – rozmowa z prof. Jerzym Szaflikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.