Odszkodowania za błędy medyczne

odszkodowanie za błdy medyczne

odszkodowanie za błdy medyczne

Każdego dnia przeprowadzane są tysiące procedur związanych z dochodzeniem odszkodowania. Na przykład, jeśli złamiesz nogę, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, złożyć wniosek o odszkodowanie i po kilku dniach zostaną wypłacone należne Ci pieniądze. Podobnie będzie jeśli uszkodzisz auto lub Twoje mieszkanie zostanie okradzione.

O wiele trudniej jest jednak otrzymać odszkodowanie za błędy medyczne. W tych przypadkach niemal nigdy nie kończy się na złożeniu wniosku do ubezpieczyciela i uzyskaniu odszkodowania. Osoby decydujące się na walkę o odszkodowanie za błędy medyczne muszą być przygotowane na, często długotrwałą, batalię sądową. O czym zatem należy pamiętać zaczynając swoją walkę o należne pieniądze?

Sprawdź czy to na pewno błąd medyczny

Kiedy umiera osoba bliska lub stan zdrowia, pomimo leczenia, nie zmienia się lub wręcz pogarsza, większość z nas stawia tezę, że dzieje się tak na skutek działań pracowników medycznych. Pod wpływem emocji bardzo często oceniamy działania innych osób negatywnie. Doszukujemy się błędów, zaniedbań lekarzy, a każda procedura wydaje się nieadekwatna do stanu zdrowia osoby bliskiej. Takie postrzeganie rzeczywistości jest zupełnie naturalne, jednakże nasze przekonanie, że lekarz popełnił błąd, dokonał złej diagnozy, czy podał nieodpowiednie leki to za mało, aby domagać się odszkodowania. Dlatego zanim poczynisz jakiekolwiek kroki w kierunku działań sądowych, zgłoś się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w uzyskiwaniu odszkodowania za błędy medyczne. Pracujący tam adwokaci i radcy prawni mają już doświadczenie w podobnych sprawach, dzięki czemu potrafią od razu wskazać czy Twój przypadek lub przypadek bliskiej Ci osoby można zaliczyć do błędów medycznych. Jeśli sprawa nie jest jasna, wówczas zasięgną opinii biegłego. Bezstronna opinia prawnika lub biegłego pozwoli Ci podjąć dalsze działania w rozsądny sposób.

Dobra kancelaria prawna

Odszkodowanie za błąd medyczny może być przyznane polubownie albo sądownie. Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku warto mieć przy sobie prawnika – może to być adwokat lub radca prawny, specjalizujący się w tego rodzaju sprawach. Skutecznie działający prawnik może wynegocjować lepsze warunki odszkodowania w przypadku mediacji, ale również sprawdzi się jako wsparcie podczas rozprawy sądowej. Pamiętaj jednak, aby mądrze wybierać kancelarię, z której usług będziesz korzystać.

Poszukiwania kancelarii prawnej i warunki umowy

Decydując się na współpracę z prawnikiem najpierw poszukaj specjalistów w dziedzinie uzyskiwania odszkodowań za błędy medyczne. Najlepiej jeśli kancelaria może pochwalić się wieloma tego rodzaju sprawami oraz ma dobre opinie wśród swoich klientów. Kiedy wybierzesz kancelarię, dowiedz się dokładnie jak będzie wyglądała wasza współpraca. Porozmawiaj z jej przedstawicielem i poproś o wzór umowy. W umowach między kancelarią prawną a klientem można znaleźć kilka zapisów, które w przyszłości mogą być dla Ciebie bardzo istotne. Jednym z nich jest kwestia wysokości zapłaty za usługi. Niektóre kancelarie lub firmy zajmujące się sprawami o odszkodowania za błędy medyczne, w umowach mają zapisy, w których zobowiązujesz się do zapłacenia kwoty procentowej od uzyskanej sumy odszkodowania. Inne kancelarie mają konkretnie ustalone stawki za pracę swoich prawników i już w momencie podpisywania umowy będziesz dokładnie wiedział, ile będzie kosztowała Cię cała sprawa. Warto dopytać się również o ewentualne koszty dodatkowe np. jeśli sprawa okaże się bardziej skomplikowana niż się początkowo wydawało.

Innym istotnym elementem umowy z kancelarią prawną jest możliwość odstąpienia od umowy oraz kary umowne. Osoby starające się o odszkodowanie za błędy medyczne zazwyczaj są nastawione do całej sprawy bardzo emocjonalnie, przez co zapominają o takich drobiazgach jak zapis o rezygnacji z umowy. Wydaje się, że wybrany prawnik będzie najlepszy i jedyny. Niestety nie zawsze tak jest. Dlatego warunki rozwiązania umowy są ważne i trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę.

Odszkodowanie za błędy medyczne – nie zawsze udaje się je uzyskać

Podpisanie umowy ze specjalistyczną kancelarią prawną znacząco zwiększa Twoje szanse na uzyskanie odszkodowania za błędy medyczne, jednakże nie jest gwarantem pozytywnego zakończenia sprawy. Pamiętaj o tym, że adwokat lub radca prawny z pewnością wesprze Cię podczas mediacji i poprowadzi sprawę sądowej; pomoże uzyskać jak największą kwotę odszkodowania, ale kierując sprawę do sądu nie można być pewnym wyroku. Nie oznacza to jednak, że masz rezygnować z walki o swoje prawa, a wręcz przeciwnie. Korzystaj ze wsparcia prawnego i walcz, szczególnie wtedy, gdy odszkodowanie pomoże Tobie lub Twoim bliskim odzyskać lub poprawić stan zdrowia albo pozytywnie wpłynie na komfort życia chorego.