Spędzanie czasu w ogrodzie to wielka przyjemność. Szczególnie jeśli otaczają nas rośliny, które lubimy i które przywołują miłe wspomnienia.
Niektóre kwiaty kojarzą się z dzieciństwem, dzięki nim wracamy do tego beztroskiego i sielskiego czasu. Moda na tego typu kwiaty wraca i warto zaprosić je do swojego ogrodu. Tym bardziej jeśli zależy nam na stworzeniu klimatycznego miejsca, budzącego miłe skojarzenia i wywołującego dobre samopoczucie.
Kwiaty naszych mam
Wiele z kwiatów, które kiedyś uprawiane były przez nasze mamy to rośliny mało wymagające. Niekiedy same się rozsiewają, bogato rozrastają, samodzielnie zagęszczają, tworząc z roku na rok coraz piękniejsze rabaty. Nie potrzebują wiele naszej uwagi. Często wykorzystywane są do tworzenia ogrodów wiejskich lub kwietnych łączek, tak bardzo teraz popularnych i przyjaznych pszczołowatym.
Poznajmy więc kwiaty, które największą popularnością cieszyły się lata temu, a do których warto wrócić właśnie teraz, choćby z typowo nostalgicznych pobudek.
Lista roślin z dawnych lat
- Onętek
Onętek zwany jest także kosmosem. To delikatny kwiat o subtelnych płatkach w kolorze białym lub w odcieniach różu. To roślina jednoroczna, ale bez problemu samodzielnie się rozsiewa, rosnąc na rabacie rok po roku.
- Łubin
Tworzy wysokie, bogate grona kwiatów. Kwiatostany mogą mieć nawet 50 cm długości, a sama roślina dorasta do 150 cm. Kwitnie w czerwcu/lipcu. Kiedyś obecny niemal w każdym ogrodzie, dziś ponownie wraca do łask. Łubin lubi słońce, jest niewymagający co do gleby, ale oczywiście najbujniej będzie rósł na żyznej. Roślina łatwa w uprawie i wieloletnia.
- Rudbekia
Najbardziej popularna odmiana zakwita na żółto, ale spotykane są także odmiany różowe lub czerwonawe i pomarańczowe. To roślina wieloletnia, która ładnie rozrasta się w ogrodzie. Kwitnie całe lato, aż do jesieni. Preferuje stanowiska słoneczne. Łatwa i niewymagająca w uprawie.
- Serduszka
Bardzo dekoracyjna roślina o kwiatach przypominających wyglądem niewielkie serduszka, umieszczone na lekko zwisającym pędzie. Spotykana w kolorze różowym (bardziej popularna) lub białym. Dorasta średnio do wysokości 60 cm. Jest rośliną wieloletnią. Odpowiednim stanowiskiem dla serduszki będzie cień lub półcień. Gleba najlepiej by była żyzna i umiarkowanie wilgotna. Czas kwitnienia przypada na maj/czerwiec.
- Lwia paszcza (Wyżlin większy)
Jej ciekawa nazwa pochodzi od wyglądu kwiatów. Roślina dorasta do wysokości 20-80 cm. Lubi stanowiska słoneczne. Poza rabatą może być uprawiana także w pojemnikach. Zakwita latem. Występuje w ogromnej ilości kolorów: żółtym, czerwonym, różowym, białym a nawet pomarańczowym.
- Orlik
Ma bardzo oryginalne kwiaty, prezentują się egzotycznie i bardzo dekoracyjnie. Pojawiają się na roślinie od maja do lipca. Po zakończeniu kwitnienia orlik zdobią także zawiązujące się tzw. wielomieszki (lipiec/sierpień). To roślina wieloletnia. Z ciekawostek – jest naturalnym odstraszaczem ślimaków. Dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej.
- Malwa
Jest rośliną dwuletnią, ale ścięcie pędów pod koniec kwitnienia przedłuża żywot rośliny na 3-4 lata. To roślina wysoka, dorastająca nawet do 2 m. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej kwiaty to duże dzwonki ułożone na wysokim pędzie. Spotykana w wielu kolorach: żółtym, różowym, białym, bordowym. Niektóre odmiany cechują się pełnymi kwiatami.
Nasz wybór nie kończy się tylko na tych kwiatach. Gatunków roślin, które kojarzą się z przyjemnymi dawnymi latami jest o wiele więcej. Nie można nie wspomnieć przecież o piwonii, krwawnikach, przetacznikach czy choćby floksach i jeżówkach. Możliwości by stworzyć w swoim ogrodzie kolorowy, pachnący kwiatowy zakątek nawiązujący do dawnego klimatu jest mnóstwo. Bogaty w wieloletnie i nietrudne w utrzymaniu rośliny, nie będzie wymagał dużych nakładów pracy. Nie czekajmy więc – zaplanujmy swój nostalgiczny kącik pełen kwiatów z dawnych lat.
Autor: Justyna Borecka