Ogród w skrzynce – ciekawy pomysł na hodowanie roślin

ogród w skrzynce

Jak w łatwy i szybki sposób zorganizować miejsce na warzywa wokół domu? Drewniana skrzynka na owoce, sadzonki ulubionych roślin oraz chwila Twojej pracy wystarczą, by wyhodować smaczne i zdrowe dodatki do śniadania. Przeczytaj, jak zorganizować mini – ogród w skrzynce.

Mały ogród – duże możliwości

Jeżeli jesteś właścicielem niewielkiego ogrodu lub posiadasz jedynie taras czy balkon, możesz z powodzeniem zorganizować własną uprawę warzyw. Hodowanie nowalijek w drewnianych skrzynkach jest przede wszystkim wygodne. Ze względu na mały rozmiar grządek, rośliny nie zarastają chwastami, które trzeba usuwać godzinami. Co więcej, nie spędzisz całego wieczoru na podlewaniu, nawożeniu i innych zabiegach pielęgnacyjnych. Samodzielne przygotowanie skrzynek pod uprawę minimalizuje koszty całego przedsięwzięcia. Dosłownie za parę groszy stworzysz pojemniki na rośliny, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne.

Dużym atutem uprawy roślin w skrzynkach po owocach jest ich mobilność. Nawet po zasypaniu ziemią i posadzeniu warzyw, śmiało możesz przestawiać je z jednego miejsca w drugie. To dobry sposób na wyznaczanie stref w ogrodzie. Poza tym nie ingerujesz w trawnik, nie musisz go przekopywać by stworzyć grządki.

No i nie zapominajmy o uniwersalności. Ogród w skrzynce może się znaleźć dosłownie wszędzie, także tam, gdzie króluje beton lub bruk. Śmiało możesz postawić go przy wejściu do domu, na wjeździe lub wyłożonym kostką podwórku. Z pewnością będzie stanowił ciekawy, zielony element przestrzeni.

Jak zrobić warzywnik w skrzynce – krok po kroku

Aby wykonać oryginalny warzywnik, będziesz potrzebować przede wszystkim drewnianej skrzynki po owocach. Można ją zakupić za kilka złotych na jednym z portali aukcyjnych – zarówno zupełnie nowe jak i używane. Świetnie będzie się prezentować naturalna, ale jeśli pomalujesz ją farbą na dowolny kolor lub użyjesz szablonu, by zrobić oryginalny napis – też będzie przyciągać wzrok. Sugerujemy, aby pomalować ją farbą tablicową. Wówczas kredą opiszesz co w niej rośnie.

Kolejny krok to wyłożenie wnętrza drewnianej skrzynki ciemną folią. Najwygodniej przytwierdzić ją do ścianek za pomocą takera, ale pinezki czy niewielkie gwoździe również spełnią swoją rolę. Dzięki temu Twoja drewniana grządka będzie zabezpieczona przed wilgocią, nie rozmoknie się ani nie spleśnieje. Ponadto zapobiegnie to wysypywaniu się ziemi na zewnątrz przez szczeliny.

Na dnie powinna się znaleźć warstwa przepuszczalnego materiału. Żwir, niewielkie kamienie lub keramzyt. Zapewni ona odpowiednią przepuszczalność ziemi, a korzenie roślin nie zgniją, nawet jeśli zbyt obficie zostaną podlane. Nadmiar wody spłynie na sam dół pojemnika. Warstwa kruszywa powinna zajmować mniej więcej jedną czwartą wysokości skrzynki.

Następnie wsyp ziemię i wybierz ulubione sadzonki. Pamiętaj, aby zaraz po posadzeniu podlać je.

Warzywa do skrzynki – jakie wybrać

Uprawa mini – warzywnika w skrzynkach to nic trudnego, ale mimo wszystko należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć co posadzić lub posiać. Generalnie nie ma większych ograniczeń co do wyboru roślin, które z powodzeniem będą się rozwijać w zamkniętym pojemniku. Ze względu na zamkniętą przestrzeń unikaj tych z dużym systemem korzeniowym.

Doskonale sprawdzi się każda odmiana sałaty, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe. Malowniczo będą się prezentować truskawki lub poziomki. Skrzynka to idealne miejsce na uprawę ziół. Mięta, bazylia, oregano, tymianek czy kolendra z pewnością się przyjmą. Jeśli pomieszasz gatunki o różnych kształtach listków oraz odcieniach zieleni, grządka nie tylko będzie przyjemnie pachnieć, ale również wspaniale wyglądać.

Jeśli postanowisz umieścić skrzynkę na trawniku i pozbawisz ją dna, tak by korzenie mogły swobodnie wrastać w podłoże, możesz również umieścić w niej niewielkie drzewko owocowe. Sugerujemy by wybierać odmiany karłowate.

Pielęgnacja mini – ogródka

Kiedy warzywa rozrosną się w drewnianej skrzynce na dobre, nie zapomnij o pielęgnacji. Nie wymagają one dużego nakładu pracy, ale zupełnie bez opieki się nie uda. Przede wszystkim zadbaj o regularne podlewanie. Ziemia umieszczona w zamkniętym pojemniku szybciej wysycha niż grunt, więc regularnie trzeba sprawdzać jej wilgotność. Z drugiej strony łatwiej ją przelać, zatem pilnuj by nadmiar płynu nie zalegał na dnie, gdyż wówczas korzenie zgniją lub na roślinach pojawi się niebezpieczna pleśń.

Warto pomyśleć o zainstalowaniu w skrzynkach kroplowników lub jeśli jest taka możliwość, podłączyć ją pod linię kropkującą. Warzywa będą regularnie podlewane optymalną ilością wody, a Ty zaoszczędzisz cenny czas oraz znacznie ograniczysz wydatki.

Regularnie oczyszczaj rośliny z zeschłych liści. Wybieranie ich pozwoli uniknąć rozwoju niebezpiecznych dla nich chorób.

Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym jumbo-shop.pl – Twoim specjalistą od domu i ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.