Otyłość i cukrzyca – niezdrowa para

cukrzyca

O tym, że cukrzyca jest ogromnym problemem można przekonać się przeglądając raporty organizacji zajmujących się zdrowiem zarówno w Polsce jak i na świecie. Szacuje się, że w Polsce mamy 2,73 mln diabetyków, a liczba ta stale rośnie. Zgodnie z przewidywaniami WHO w 2030 roku cukrzyca stanie  się 7. najczęściej występującą przyczyną zgonów. Czy można coś zrobić, aby uniknąć cukrzycy? Okazuje się, że całkiem sporo.

 

Objawy i diagnostyka

Cukrzyca to choroba bardzo podstępna, która przez długi czas daje  objawy mało charakterystyczne. Często diagnozowana jest zupełnie przypadkowo podczas  badań profilaktycznych lub nakierowanych na rozpoznanie innych schorzeń. Pierwszymi objawami jakie można zaobserwować jest zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, senność i osłabienie. Jak można się przekonać podobne objawy towarzyszą np. tzw. jesiennej chandrze czy przesileniu wiosennemu, dlatego niewiele osób bierze je pod uwagę.

 

Cukrzyca a nadwaga

Naukowcy udowodnili silne powiązanie miedzy cukrzycą a nadwagą. Jest to szczególnie widoczne w przypadku cukrzycy typu II. Choroba ta jest wynikiem nierównowagi między ilością cukrów dostarczanych do organizmu z pokarmem a insuliny, która umożliwia ich trawienie. Często nadwaga jest jedną z przyczyn powstawania cukrzycy, z drugiej jednak strony nieustabilizowany poziom cukru może prowadzić do jeszcze większej nadwagi.

 

Cukrzyca a dieta

Cukrzyca typu II jest chorobą uzależnioną w dużej mierze od sposobu odżywiania. Tłuste i bogate w węglowodany proste, dania i przekąski działają bardzo negatywnie na organizm powodując tycie, czego następstwem może być cukrzyca. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie zdrowej diety do domów i uczenie już najmłodszych dzieci jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta.

 

Co jeść, aby być zdrowym

W przypadku diabetyków bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która nie tylko nie będzie prowadziła do przybierania na wadze, ale pozwoli utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a nawet umożliwi schudnięcie. Jednakże lekką dietę warto wprowadzać nie tylko wtedy, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy związane z cukrzycą, ale również wtedy, gdy pojawia się problem z nadwagą.  Zdrowa dieta nie powinna się opierać na panujących trendach dietetycznych. Najlepiej jeśli jest ustalana przez specjalistę dietetyka. Prawidłowe menu powinno zawierać chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. W przypadku diabetyków mogą pojawić się ograniczenia związane z ilością owoców w diecie, ponieważ dostarczają one cukrów prostych, które nie są najlepiej tolerowane przez organizm.

 
 

Cukrzyca to bardzo podstępna choroba. Atakuje zazwyczaj seniorów, cierpiących na nadwagę. Jednakże w ostatnich latach wiek osób z rozpoznaniem cukrzycy znacznie się obniżył. Warto pamiętać, że cukrzyca wymaga wielu zabiegów, aby utrzymać się w dobrym zdrowiu. Może więc nie najgorszym pomysłem będzie zadbać o swoją wagę jeszcze zanim zachorujemy?