Ożywianie obrazów

ożywianie obrazów
ożywianie obrazów
Fot. Calgary Herald

W Kanadzie, i nie tylko, pojawił się nowy, ciekawy nurt sztuki, jakim jest ożywianie obrazów. Dziś kilka słów na temat obrazu Gassed Redux, który wziął na swój warsztat kanadyjski artysta Adad Hannah.

Nazywa się to „przywróceniem do życia” (giving life) eventualnie tableaux vivant czyli żywe obrazy. O co w tym wszystkim chodzi ? Bierze się jakiś sławny obraz – na przykład Bitwę Pod Grunwaldem. Ale ciekawiej na przykład Krzyk Muncha. Albo słynny uśmiech Mony Lisy Leonarda. Najmuje się statystów. I w ten sposób obraz ożywia. W ten sposób można oczywiście dorobić odpowiednią interpretację – skąd się wziął krzyk ? Rozszyfrować tajemnicę Giocondy. Można też zrekonstruować sam proces malowania czyli zestawić modeli z malarzem, któremu pozuje modelka, a on rysuje bohomazy (ale co się naogląda kobiecego ciała, to jego).

Kanadyjski artysta Adad Hannah pokazuje jednak, jak tego nie należy robić. Wziął się za sławne dzieło Gassed Redux – bolesne wspomnienie żołnierzy po I wojnie światowej, gdy tułali się po ataku gazem nerwowym, straciwszy wzrok, bezsilni po polu walki. Twórcą tego obrazu „Gassed” był amerykański malarz John Singer Sargent dzieło zapewne przejmujące, jak przejmującą rzeczą było użycie gazów na wojnie dzieło porównywane do prac Brueghla co złego w zamierzeniu Adada Hannaha ? Przyjrzyjcie się tej przeróbce i odpowiedzcie mi, czy widzicie jakieś połączenie z losem tamtych żołnierzy czy raczej próbę podłączenia się pod czyjeś osiągniecie ? Niezbyt żołnierskie sylwetki, co przecież nie dziwi, skoro do ustawki zaproszono kobiety, w dodatku po czterdziestce co autor przez to chciał powiedzieć ?

Może kilka rzeczy, a w tym jedną dość kompromitującą: mam w d… prawdę o wojnie, wziąłem kobiety bo to słuszne, feministyczne a może uda się jeszcze dobudować jakąś bezsensowną ideologię, wymyśloną kompletnie ad hoc, bo wydaje mi się, że autor nie chciał w tym momencie powiedzieć nic głębokiego wydaje mi się również, że jakiekolwiek by nie były intencje, to na pewno źle odczytał oryginał i według mnie wyszło śmiesznie albo żałośnie Adad Hannah zapowiada, że obecnie zmierzy się z Guernicą Pabla Picassa.

Autor: Kazimierz Klimek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.