Pakiet badań dojrzałej kobiety

Pakiet badań dojrzałej kobiety

O swoje zdrowie należy dbać zawsze, niezależnie od wieku. Jednakże po czterdziestce warto zadbać o siebie szczególnie i częściej wykonywać niektóre badania.

Podstawowe badania krwi

To proste badanie laboratoryjne należy wykonywać co najmniej raz do roku. Morfologia, OB, poziom glukozy oraz poziom cholesterolu to wyniki, które mogą pokazać stan Twojego zdrowia. Z wyników badań można dowiedzieć się m.in. czy w organizmie nie występuje stan zapalny. Wysoki poziom glukozy we krwi może wskazywać na zaburzenia w gospodarce węglowodanowej np. ostrzega o początkach cukrzycy. Natomiast wyniki określające poziom cholesterolu mogą wskazywać na stan naczyń krwionośnych oraz zagrożeniu takimi chorobami jak zawał, udar czy miażdżyca.

Badanie moczu

Warto je wykonać co najmniej raz do roku. Badanie to pozwala wykryć m.in. na choroby układu moczowego i nerek, cukrzycę lub żółtaczkę.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Wraz z wiekiem rośnie odsetek kobiet chorujących na nadciśnienie. Na co dzień można mierzyć ciśnienie tętnicze w domu, jednak choć raz do roku taki pomiar powinien się odbyć w gabinecie lekarskim. Utrzymanie ciśnienia krwi w ryzach pozwala skutecznie zapobiegać chorobom serca i układu krążenia. Sam pomiar jest bezbolesny i trwa tylko chwilę, a może uratować życie.

 

Badanie ginekologiczne

Wiele kobiet uznaje, że wraz z urodzeniem dziecka wizyty u ginekologa można ograniczyć do minimum. Nie jest to jednak najlepsze podejście. Także kobieta dojrzała powinna choć raz do roku odwiedzić tego specjalistę. Podczas wizyty kontrolnej warto zadbać o to, aby została wykonana cytologia. Lekarz może również zaproponować wykonanie USG dopochwowego. To badanie pokaże w jakim stanie są jajniki, jajowody i macica. Należy pamiętać, że z menopauzą pojawia się wiele zmian w organizmie kobiety i często lepiej jest zapobiegać ich negatywnym skutkom, niż je później leczyć.

Wizyta u dentysty

Każda kobieta powinna co najmniej dwa razy do roku odwiedzać również gabinet stomatologa. Wizyta u dentysty pozwala dopilnować, aby w zębach nie pojawiła się próchnica. Kontrola stomatologiczna obejmuje również stan dziąseł. Warto pilnować regularnych wizyt u dentysty nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również o ogólne zdrowie. Chore zęby i dziąsła są częstą przyczyną problemów ze stawami, nerkami lub sercem.