Palemka – jeden z symboli Wielkanocnych

palemka

Jednym z pierwszych symboli świąt Wielkanocnych jest Palma (Palemka). W przeddzień Niedzieli Palmowej kilka słów o polskich, tradycyjnych palemkach.

Palemka symbolizuje liście prawdziwych palm, którymi witano Jezusa podczas jego tryumfalnego wjazdu do Jerozolimy.

W tradycji polskiej, liście palmy, których niestety w naszym kraju nie znajdziemy, zostały zamienione wierzbowymi gałązkami. Drzewu temu już w czasach pogańskich przypisywano cudowne właściwości. Pojawiające się wczesną wiosną „wierzbowe kotki” na zupełnie gołych gałązkach stały się w tradycji ludowej symbolem witalności i życia.  Na Niedzielę Palmową gospodynie tworzyły palemki – niewielkie wiązanki wierzbowych gałązek, dekorowanych bukszpanem i kolorowymi dodatkami np. kwiatami z bibuły czy kolorowymi wstążkami.

Poświęcona palemka przyniesiona do domu miała zapewniać mu szczęście. Umieszczano ją za świętym obrazem lub pod okapem. Zgodnie z tradycją miała wypędzać choroby, chronić dom przed pożarem i złymi mocami. Jej zadaniem było gwarantowanie powodzenia domowi, w którym się znajdowała.

Palemka poświęcona w niedzielę Palmową powinna być w domu przechowywana, aż do Wielkiej Soboty kolejnego roku, kiedy to zostaje zaniesiona do kościoła i tam spalona w ognisku podczas święcenia ognia.

W Polsce jeszcze w latach dwudziestych poprzedniego wieku panowała tradycja, nakazująca pierwszej osobie, która wstała w Niedzielę Palmową, uderzenie domowników palemką. Równocześnie można było usłyszeć tradycyjną rymowankę: „Palma bije, nie zabije, za tydzień wielki dzień, za sześć noc -Wielkanoc”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.