Pamiętaj o badaniu swoich piersi

rak piersi
rak piersi u kobiet
Fot. pixabay.com

Rak piersi jest diagnozowany u coraz młodszych kobiet. Ta tendencja daje się zauważyć na obszarze całego świata. Również w Polsce statystyki chorych są nieubłagane. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska czy coraz większa ilość substancji chemicznych dodawanych do żywności.

 
Wśród substancji, które wpływają na wzrost liczby zachorowań wymienia się również spaliny samochodowe oraz tzw. przemysłowe estrogeny czyli substancje chemiczne działające podobnie do naturalnych hormonów, ale mogące negatywnie wpływać na zdrową tkankę piersi.
 
Niezależnie od ilości czynników mogących wywołać zachorowanie należy pamiętać, że rak piersi nie musi oznaczać śmierci. Obecnie można go skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryty. Stąd też niezwykle istotna jest profilaktyka i odpowiednio częste wykonywanie badań.
 
Dzięki rozwojowi techniki mamy dziś do dyspozycji wiele badań pomagających zdiagnozowanie raka nawet w bardzo wczesnej fazie. Wśród nich można wymienić:
 
USG – badania ultrasonograficzne piersi przeznaczone są dla kobiet młodych po 20 roku życia, z uwagi na budowę ich piersi, gdzie znaczną część objętości wypełnia gruczoł. Badanie to jest tanie, jednocześnie daje konkretne wskazówki lekarzowi w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów.

MAMMOGRAFIA – podobnie jak USG, mammografia jest badaniem pozwalającym na szybką diagnostykę. Badanie to jest zalecane kobietom w wieku 50-69 lat oraz młodszym, jeśli są w grupie ryzyka (w ich najbliższej rodzinie któraś z krewnych chorowała lub choruje na raka piersi).

MRI / REZONANS MAGNETYCZNY – badanie rezonansem magnetycznym jest dokładniejsze i pozwala na wykrycie nowotworu z większą czułością niż mammografia lub USG. Dzięki specyficznym właściwościom atomów wodoru w naszym organizmie, poddając piersi działaniu silnego pola magnetycznego można uzyskać bardzo precyzyjny dwuwymiarowy obraz tkanek prezentowany jako zbiór przekrojów.
 

 
Z uwagi na cenę (ok. 600 zł) badanie MRI jest zalecane dość rzadko. Najczęściej kobieta dostaje skierowanie na nie tylko w przypadku ściśle określonych wskazań. Zazwyczaj już sama mammografia wraz z USG pozwala na wykrycie ok. 97% przypadków nowotworu piersi w jego wczesnym stadium.
 
Powyższe badania profilaktyczne należą do pakietu podstawowych badań każdej kobiety i powinny być wykonywane co najmniej raz na 2 lata podczas wizyty u ginekologa. Natomiast przynajmniej raz w miesiącu każda kobieta powinna samodzielnie badać swoje piersi. Dzięki samobadaniu można wyczuć nawet niewielkie zmiany w piersi. Jeśli zauważy się jakiekolwiek zmiany należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który pokieruje na dalsze badania.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.