Platforma schodowa – winda bezpośrednio nad schodami

Platforma schodowa

Platforma schodowa

 

Niedawno pisaliśmy o podnośniku pionowym. To urządzenie  pomaga pokonać schody na zewnątrz budynku. Dziś kilka słów o platformie przyschodowej, która jest urządzeniem pomagającym pokonać schody we wnętrzu budynku.

Komfortową i bardzo estetyczną alternatywą dla podnośnika pionowego jest z kolei platforma przyschodowa, która przewozi osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim bezpośrednio nad schodami. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w obiektach użyteczności publicznej i centrach handlowych, lecz znajduje zastosowanie także w blokach oraz domach jednorodzinnych. Umożliwia ono osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim samodzielne pokonywanie schodów w komfortowych warunkach, nie przeszkadzając przy tym pozostałym użytkownikom, którzy przemieszczają się pieszo pomiędzy piętrami.

Podobnie jak w przypadku krzesełek schodowych, platformą można sterować za pomocą pilota i kasety przywoławczej lub specjalnego panelu. Zamiast pasów bezpieczeństwa zastosowano tutaj opuszczane barierki, które stabilizują użytkownika platformy w optymalnym miejscu, a po zjechaniu przez niego z rampy opadają, sprawiając, że urządzenie staje się płaskie. Estetyczne i funkcjonalne platformy schodowe wyposażono także w antypoślizgową podłogę, system zapobiegający zgnieceniu oraz przycisk awaryjny, umożliwiający zatrzymanie urządzenia.

 

Z tego typu windy mogą korzystać osoby na wózkach inwalidzkich – samodzielnie lub wraz z opiekunem. Platforma schodowa sprawdzi się jednak także w przypadku seniorów i innych ludzi, którym trudność sprawia wchodzenie po schodach. Jest to możliwe dzięki udostępnieniu przez producenta dodatkowej opcji – rozkładanego krzesełka. Platformy schodowe dla niepełnosprawnych, których udźwig wynosi zwykle 225-300 kg, można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W zależności od kształtu schodów są to platformy na szynie prostej (np. Ascendor PLG7 czy Vimec V64) lub torze krzywoliniowym (model Ascendor PLK8).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.