Podstawowe badania laboratoryjne – jak się do nich przygotować?

Podstawowe badania laboratoryjne – jak się do nich przygotować?
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Podstawowe badania laboratoryjne powinny być wykonywane co najmniej raz do roku. Zanim jednak pójdziesz do laboratorium pobrać krew lub oddasz mocz do badania sprawdź jak się do tego przygotować.

 

Badanie moczu

Wybierając się na badanie moczu musisz się wyposażyć w specjalny sterylny pojemnik. Możesz go kupić w każdej aptece. Dzień przed pobraniem próbki moczu należy unikać wysiłku fizycznego. Nie powinno się również pobierać moczu dzień po odbyciu stosunku. W przypadku kobiet próbki moczu nie powinny być pobierane w czasie miesiączki oraz 3 dni przed i po krwawieniu miesięcznym.

 

Badanie krwi

Również idąc na badanie krwi należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim na dzień przed badaniem nie należy jeść tłustych potraw i pić alkoholu. ponieważ większość badań wykonywanych jest na czczo, dlatego przynajmniej 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść ani nie pić. Jeśli to konieczne można wypić szklankę przegotowanej wody bez żadnych dodatków. W przypadku, gdy chorujesz przewlekle i przyjmujesz stale leki nie należy przerywać kuracji. Jeśli natomiast przyjmujesz jakieś suplementy diety lub zioła bez konsultacji z lekarzem wówczas odstaw je na 3-4 dni przed badaniem. Musisz wiedzieć, że wszelkie dodatkowe substancje pobierane z zewnątrz mogą zniekształcić wyniki badań.

 

Zapytaj lekarza

Powyższe zasady obowiązują w przypadku większości badań laboratoryjnych wykonywanych profilaktycznie. Niemniej jednak są także badania, które wymagają szczególnych przygotowań. Dlatego też jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przygotowania się do badań, zapytaj lekarza podczas wypisywania skierowania. Możesz również wejść lub zadzwonić do laboratorium, aby dowiedzieć się czy konieczne są jakieś specjalne przygotowania do zleconych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.