Podwójny nagrobek – co warto wiedzieć?

podwójny nagrobek

podwójny nagrobek

 

Planując pogrzeb bliskiej osoby, chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie nagrobek będzie stał przez wiele lat. Nie wiesz na jaki wzór, rodzaj kamienia, materiał, ale przede wszystkim rozmiar się zdecydować? Myślałeś o nagrobku dla większej grupy osób, ale nie do końca jesteś przekonany? Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat nagrobków podwójnych.

Jaki rodzaj nagrobka wybrać?

Wybór nagrobka to bardzo skomplikowana decyzja – utrudniona ze względu na emocje towarzyszące Ci po stracie osoby szczególnie bliskiej. Niemniej jednak, jest to decyzja konieczna – w ten sposób upamiętniasz zmarłego w godny i trwały sposób. Zanim wybierzesz odpowiedni nagrobek, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników (to one zdecydują o ostatecznej cenie). Na początku zastanów się nad rodzajem kamienia. Obecnie Polacy najczęściej wybierają marmurowy lub granitowy pomnik (im bardziej wypolerowany, tym droższy), które odznaczają się dużą trwałością, nieścieralnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Ważny jest też kolor – w przypadku pań dominuje grey perl i brown perl, a u panów bardziej stonowane, ciemniejsze odcienie. Nie zapomnij o grawerowanych lub malowanych napisach i dodatkowych akcesoriach, które stanowić będą o niepowtarzalności nagrobka. I na koniec najważniejsza sprawa – rozmiar. W Polsce niezmiennie dominują nagrobki osadzane na mogile ziemnej. Mogą one być dedykowane jednej lub dwóm osobom.

Kiedy wybierać nagrobek podwójny

Zastanawiasz się nad wyborem nagrobka dla żony lub męża albo planujesz utworzenie grobu rodzinnego? W takiej sytuacji warto zdecydować się na ten nagrobek podwójny, który oferuje większość firm kamieniarskich, np. http://nagrobki-granitex.pl/. Jednak zanim podejmiesz taką decyzję, pamiętaj o dopełnieniu wszelkich formalności w administracji cmentarza – wykup grób dwumiejscowy, w którym będzie można umieścić więcej niż jedną trumnę. Nagrobki podwójne zajmują więcej miejsca (standardowy wymiar wynosi 250 cm x 230 cm, rzadziej 240 cm x 210 cm), dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej ustalić, jaką wielkość pomników dopuszcza wybrany przez Ciebie cmentarz.

Plusy i minusy podwójnych nagrobków

Ich największą zaletą jest gwarancja, że wykup podwójnego miejsca zapewni bliskim osobom spoczynek koło siebie. Jest to duży plus, zwłaszcza w większych miastach, gdzie miejsc pochówku zaczyna brakować. Takie rozwiązanie ułatwi też rodzinie pielęgnację nagrobków oraz pozwoli zachować jeden dominujący kolor i motyw, co będzie prezentowało się zdecydowanie bardziej estetycznie niż dwa, różne nagrobki pojedyncze obok siebie. Istotne są także kwestie finansowe – co prawda, nagrobki podwójne są zdecydowanie droższe, ale i tak bardziej opłaca się w nie zainwestować. W rezultacie ich cena będzie mniejsza niż dwóch lub trzech pojedynczych. Jedyną wadą takiego rozwiązania może być świadomość, że wybierasz swój nagrobek jeszcze za życia, a przez kilkadziesiąt lat grób i część tablicy pamiątkowej będą puste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.