Ponad 80% seniorów odczuwa bóle stawów

bóle stawów
Fot. Pixabay.com

Problem bolących stawów dotyczy przede wszystkim seniorów. Zmaga się z nim większość osób po 65. roku życia. Jednakże czy na starość trzeba się przyzwyczajać do bólu? Oczywiście nie. W poradzeniu sobie z tą dolegliwością pomogą specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające i rehabilitacyjne.

 

Bóle stawów wiążą się przede wszystkim ze zmniejszeniem ich ruchomości. „Stawy ulegają procesowi starzenia się. Zużywają się zwłaszcza panewki stawowe, torebki stawowe oraz kaletki maziowe. Stąd dochodzi do różnego rodzaju zespołów bólowych” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, prezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

 

Czasami ból bywa na tyle silny, że osoba starsza ma problem z wykonywaniem nawet prostych czynności, jak chodzenie po schodach czy schylanie się, i jest zdana na pomoc innych. Ukojenie w takich sytuacjach przynoszą leki, np. żele. Aby bóle stały się mniej dokuczliwe, dobrze jest również poznać ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości stawów i wzmacniające mięśnie.

  

„Ćwiczeń takich można nauczyć się między innymi na spotkaniach organizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego »Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy«. W tym roku jeździmy każdego miesiąca do jednej z miejscowości w Polsce i uczymy osoby w wieku powyżej 65. roku życia, jak prawidłowo ćwiczyć” – informuje rozmówczyni, ekspertka programu.

 

Źródło: InfoWire.pl