W ciągu ostatnich dziesięcioleci świat finansowy bardzo się zmienił. Wiele starszych osób pamięta jeszcze czasy, kiedy pensję trzymało się w szafce, a pieniądze pożyczało się od sąsiadów. Dlatego w dzisiejszych czasach, kiedy pożyczki „przychodzą” do domu seniorzy często podpisują umowy, nawet ich nie czytając.
Pożyczki do domu
Coraz więcej firm pożyczkowych wychodzi naprzeciw swoim klientom i przysyła do ich domów swoich przedstawicieli. Wystarczy zadzwonić i umówić się, aby przedstawiciel pożyczkodawcy przyszedł do domu, przedstawił warunki umowy, podpisał ją i dał pieniądze do ręki. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych oraz starszych.
Zagrożenia
Warto jednak pamiętać, że pożyczki udzielane w domu niosą za sobą także spore zagrożenia. Wiele osób przyjmując w domu przedstawiciela firmy pożyczkowej jest do niego nastawionych bardzo pozytywnie. Dzięki temu przedstawiciel firmy może nimi w pewien sposób manipulować np. przedstawiając same zalety pożyczki, a sprawy związane z dodatkowymi kosztami czy karami za opóźnienie spłaty przemilczeć. Dość powszechną praktyką jest nieinformowanie klientów o wszystkich kosztach pożyczki, a jedynie o oprocentowaniu i marży.
Pytania
Ponieważ nie każdy przedstawiciel firmy pożyczkowej mówi o wszystkich warunkach pożyczki koniecznie należy o nie dopytać. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości trzeba je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Warto pamiętać, że w większości firmy pożyczkowe poza oprocentowaniem naliczają także dodatkowe opłaty takie jak opłata administracyjna, za dostarczenie pieniędzy do domu i wiele innych. Koniecznie należy zapytać o nie, aby po podpisaniu umowy nie okazało się, że będzie trzeba płacić znacznie więcej niż pierwotnie się zdawało.
Umowa
Bardzo ważnym elementem zaciągania pożyczki jest podpisanie umowy. To właśnie na jej mocy pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze i zgodnie z warunkami, tam zapisanymi musi je oddać. Dlatego też niezmiernie ważne jest dokładne zapoznanie się z wszystkimi punktami tego dokumentu. Jeśli, któryś z nich jest niezrozumiały należy dopytać, o co chodzi. Warto wiedzieć, że umowy nie trzeba podpisywać już na pierwszym spotkaniu z przedstawicielem firmy pożyczkowej. Można poprosić o pozostawienie jednego druku do przeanalizowania, a dopiero po dokładnym zapoznaniu się z nią umówić się na kolejne spotkanie związane z podpisaniem umowy.
W dzisiejszych czasach zaciągnięcie pożyczki jest bardzo proste. Wystarczy jeden telefon, aby pieniądze przyniesiono do domu. Niemniej jednak należy bardzo uważać, aby szybka pożyczka nie stała się powodem dużych kłopotów w późniejszym czasie.
Autor: Agnieszka Pytlińska
Permalink
Witam!
Zawieranie pożyczki może być ryzykowne. Można nadziać się na dodatkowe koszty. Trzeba uważnie przeanalizować umowę.