Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się dużym szacunkiem i popularnością. Nic dziwnego – pozwala dobrze zarobić, podszlifować niemiecki, poznać nowych ludzi i kulturę.
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pracę na takim stanowisku? Co należy do obowiązków opiekunki seniorów? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.
Korzyści z pracy na stanowisku opiekunki w Niemczech
Zarobki to główny powód, dla którego Polacy podejmują pracę za granicą. Wynagrodzenie opiekunek osób starszych w Niemczech jest zdecydowanie wyższe niż w Polsce i umożliwia uzbieranie sporej kwoty w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, w wielu przypadkach pracodawcy przyjmują na siebie koszty zakwaterowania i dojazdu na sztelę, co sprawia, że oferty są jeszcze atrakcyjniejsze.
Czy praca w opiece jest rozwojowa i satysfakcjonująca? Jak najbardziej! Zawód opiekunki w Niemczech daje spore możliwości – możemy zapoznać się z kulturą, spotkać interesujące osoby oraz zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Nie będzie także lepszej okazji do nauki niemieckiego. Codzienna styczność z językiem to najprostszy sposób na jego przyswojenie. To także doskonała okazja na podniesienie własnej samooceny. Budowanie relacji z seniorem, a przede wszystkim świadomość, że stajemy się kimś ważnym w życiu starszej osoby, ma niewątpliwie na nas pozytywny wpływ.
Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech: https://carework.pl/oferty-pracy
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – obowiązki i wymagania
Praca na stanowisku opiekunki w Niemczech wymaga empatii, cierpliwości i umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Dużą rolę odgrywa także pozytywne nastawienie opiekuna, które może udzielić się seniorowi, dodając mu otuchy i dodatkowych sił w trudnych chwilach.
Do częstych zadań opiekunek osób starszych należą np.:
- wykonywanie czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
- pomoc przy codziennych czynnościach (przy wstawaniu i siadaniu, chodzeniu),
- wykonywanie prac domowych (zakupy, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, pranie,
- układanie planu dnia (z uwzględnieniem wizyt lekarza),
- załatwianie formalnych spraw (w urzędzie, na poczcie),
- dotrzymywanie towarzystwa seniorowi (rozmowy, gry planszowe),
- pomoc w czynnościach higienicznych.
Stanowisko opiekunki w Niemczech wymaga także podstawowej znajomości języka, którym komunikuje się senior. Najczęściej jest to niemiecki, choć w Internecie można także spotkać się z ofertami, gdzie wymagany jest angielski, włoski czy francuski. Tego typu ogłoszenia są zazwyczaj lepiej płatne. Przy niektórych zleceniach znajdziemy także wzmiankę o wymogu posiadania czynnego prawa jazdy kat. B. Zdarza się, że senior mieszka z dala od dużych aglomeracji i przejazd komunikacją miejską może sprawiać mu nie lada problem ze względu na stan zdrowia. Dlatego w tym przypadku konieczne jest zatrudnienie opiekuna, który będzie mógł samochodem zawozić podopiecznego do lekarza, sklepu i innych miejsc.
Kto decyduje się na pracę opiekunki w Niemczech?
W Niemczech z każdym rokiem postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Tym samym przybywa seniorów, którzy wymagają opieki. Nie zawsze rodzina ma możliwości im ją zapewnić, dlatego decydują się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki lub opiekuna.
Najczęściej na podjęcie zatrudnienia w tym zawodzie decydują się osoby o dobrej kondycji fizycznej, które mają już pewne doświadczenie w opiece. Jest to także atrakcyjna forma dodatkowego zarobku dla pielęgniarek i ratowników medycznych, szczególnie w przypadku podejmowania krótkoterminowych zleceń.
Praca w niemieckiej opiece jest także kierowana dla młodych ludzi, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i myślą o wysokim zarobku. Argumentem przemawiającym na ich korzyść jest z pewnością aspekt fizyczny. Młodsi ludzie są sprawniejsi, rzadziej chorują i mają więcej siły, by móc opiekować się schorowanym seniorem.
Mając na uwadze rosnące potrzeby wszystkich zainteresowanych pracą opiekunki osób starszych w Niemczech, coraz większa liczba firm opiekuńczych oferuje nie tylko sprawdzone i w pełni legalne zlecenia, ale także pomaga w przygotowaniu do podjęcia pracy. Do wyboru mamy liczne formy kursów językowych, kursy pierwszej pomocy i inne specjalistyczne szkolenia (np. diety seniora).
Artykuł sponsorowany