Preparaty do drewna służące do renowacji, dekorowania i zabezpieczania konstrukcji

Preparaty do drewna służące do renowacji, dekorowania i zabezpieczania konstrukcji

Drewniane konstrukcje są bardzo popularne w domach. Aby jednak efektownie wyglądały i zachowały swoje właściwości jak najdłużej, należy je odpowiednio wykańczać i dekorować. Potrzebne do tego są farby do drewna, impregnaty, lakiery, i wiele innych preparatów.

Farba do drewna – renowacja w kolorze

Farby do drewna często używa się do ozdoby mebli oraz po to, by ożywić wystrój ogrodów czy placów zabaw.

Jeśli chcesz odnowić i nadać żywy kolor altanom, meblom ogrodowym czy drewnianym ogrodzeniom, postaw na farbę do drewna, która stworzy powłokę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi.

Farby do drewna dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – znajdziesz tu preparaty w stonowanych, pastelowych, a nawet bardzo intensywnych barwach.

Ochrona drewna – co wybrać?

Aby wykończyć surowe drewno – tak, by pozostawić jego naturalny charakter – masz do dyspozycji wiele preparatów. Lakiery do drewna mają za zadanie stworzenie bezbarwnej powłoki eksponującej surowiec i chroniącej przed zarysowaniami. Z kolei zadaniem bejcy do drewna jest wyrównanie kolorytu materiału. Często wybieranymi produktami są lakierobejce do drewna, które zarówno dekorują, jak i zabezpieczają drewno.

Impregnaty do drewna wybierz gdy chcesz kompleksowo ochronić elementy przed biokorozją, uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami atmosferycznymi. Podobnie działają oleje do drewna, ale wnikają głęboko w jego strukturę, wzmacniając ją.

Czym malować drewno w konstrukcjach zewnętrznych?

Emalie oraz farby mają walory estetyczne po pomalowaniu nimi powierzchni, ale też chronią ją przed szkodliwym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. Dlatego też emalia do drewna doskonale nadaje się do ochrony zewnętrznych elementów przed działaniem deszczu czy śniegu. Abyś mógł dłużej cieszyć się chociażby ulubionymi meblami ogrodowymi i nie musiał martwić się o stan altanki, sklepy Castorama przygotowały dla Ciebie szeroki asortyment farb renowacyjnych. Użyjesz ich do odświeżenia i zabezpieczenia również takich konstrukcji, jak szopy na opał, psie budy, piaskownice i domy na drzewach.

Farby do malowania drewna – jakie najlepsze?

Na to, jaką farbę do drewna wybrać, wpływ ma kilka czynników: rodzaj malowanej powierzchni, preferowana przez nas technika nakładania farby, pożądana trwałość uzyskanej powłoki, czas schnięcia czy wymagany rozcieńczalnik. Farby do drewna dzielą się na trzy rodzaje. Warto wiedzieć, czym się różnią, znacznie bowiem odbiegają od siebie funkcjonalnością.

  • Farby kredowe

Do rozcieńczenia farby kredowej używa się wody, jest ona polecana dla alergików i małych dzieci. Nie wydziela drażniącego, intensywnego zapachu i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia oraz ekologiczna. Jej dodatkową zaletą jest to, że schnie w 30 minut. Do wad należy zaliczyć niewielką trwałość gotowej powłoki.

  • Farby akrylowe

Farba akrylowa to wybór bardziej ekologiczny i bardziej bezpieczny dla zdrowia, zdarzają się jednak przypadki uczulenia na akryl. Jako rozpuszczalnika użyjemy wody, co – podobnie jak w przypadku farb kredowych – przekłada się na brak charakterystycznego, chemicznego zapachu. Schnie nieco dłużej, ale wciąż raczej szybko – do 6 godzin.

Powłoka pomalowana farbą akrylową jest wyższa, niż tej uzyskanej przy użyciu farby kredowej, nie zaleca się jej jednak do pokrywania powierzchni użytkowych.

  • Farby alkidowe

Ten typ farby potocznie określa się nazwą “farba ftalowa”. Aby ją rozcieńczyć należy użyć specjalnego rozpuszczalnik do wyrobów ftalowych. Warstwa farby wydziela mocny, nieco drażniący zapach w trakcie nakładania i może się on utrzymywać do kilku tygodni.

Jej niezaprzeczalną zaletą jest bardzo wysoka trwałość powłoki i świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkich powierzchni używanych na co dzień i narażonych na ścieranie. Po jej zastosowaniu otrzymamy jednolity, połyskliwy efekt wizualny bez widocznych słojów. Wadą alkidowej farby do drewna jest długi czas schnięcia  – do 12 godzin.