Przekład dowolny – Hanna Cygler

Przekład dowolny

Przekład dowolnyCzytając opis książki, znajdujący się na tylnej okładce,  można dojść do wniosku, że to kolejne romansidło. Jak się okazuje rzeczywiście wątek miłosny jest jednym z głównych, jednak nie najważniejszym.

Przekład dowolny można śmiało uznać za powieść obyczajową ze sporą dawką romantyzmu. Opowiada o trudnych czasach początku kapitalizmu w Polsce. Główna bohaterka książki jest młodą, aczkolwiek bardzo doświadczoną przez życie osobą. Od dzieciństwa jej życie nie było usłane różami. Najpierw odszedł z domu jej ukochany ojciec. Za co przez długi czas się obwiniała. Następnie pojawiły się problemy finansowe w jej rodzinnym domu. W międzyczasie jej pierwsza, wielka miłość – Jarek, wyjechał do Ameryki, gdzie ożenił się mimo obietnicy dozgonnej wierności. To jednak dopiero początek problemów Izy. Kolejnym etapem było nieudane małżeństwo ze Szwedem, które miało być sposobem na zdobycie pieniędzy i dobrej pracy, a okazało się udręką.

Pewnego dnia Iza nie wytrzymuje i ucieka od swego męża. Postanawia zmienić swoje życie, choć sama nie wie jak to ma zrobić. I wtedy na jej drodze pojawia się Maciek, który staje się jej opiekunem, powiernikiem i przyjacielem.

Maciek jest również mężczyzną, który pomimo młodego wieku sporo przeszedł. Stracił żonę i sam wychowuje małą córeczkę. Nie traci jednak nadziei i szuka swojej drugiej połówki. Choć nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony kobiet, nie udaje mu się znaleźć tej jednej, która byłaby dla niego dobrą żoną a dla jego córeczki prawdziwą mamą. Iza wygląda na kobietę, która mogłaby być ideałem, gdyby tylko chciała czegoś więcej niż przyjaźni.

Przekład dowolny to powieść o bardzo skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Pojawia się tu miłość, która prawie zawsze wiąże się z pasmem rozczarowań. Kiedy główna bohaterka przestaje już wierzyć w związek oparty na uczuciach stawia na wygodę życia i bezpieczeństwo finansowe. Niestety szybko przekonuje się, że to także nie jest najlepszy sposób na życie. Jak zatem ułoży sobie życie?

Hanna Cygler bardzo ciekawie opowiada swoją historię. W główny watek wplecionych jest wiele retrospekcji, które wprowadzają czytelnika głębiej w życie głównych bohaterów. Zaczynając czytać tę powieść można odnieść wrażenie, że te wspominania burzą zupełnie jej konstrukcję i sprawiają, że trudno zrozumieć o co chodzi. Jednak kiedy czytelnik już się do nich przyzwyczai sprawiają, że powieść staje się jeszcze ciekawsza.

Szczerze polecam tę książkę wszystkim miłośnikom powieści o życiu.

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

Książkę do zrecenzowania udostępniło Wydawnictwo Rebis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.