Przepis na marynowaną paprykę – prosty i pyszny

przepis na marynowaną paprykę
Fot. pixabay.com

Pomysłów na paprykę w słoiczkach jest wiele. Można ją upiec, można zagotować, ale najlepiej – zamarynować. Niestety nie wszystkie przepisy dostępne w sieci czy książkach kucharskich są dobre. Przedstawiamy przepis na marynowaną paprykę – prosty i pyszny.

Składniki

na 5-6 kg papryki
½ szklanki oleju;
½ butelki octu 10%;
2 czubate łyżki soli;
3 szklanki wody;
10 ząbków czosnku;
2 szklanki cukru;
1 ziarenko ziela angielskiego i ½ listka laurowego do każdego słoika.

Wykonanie
Najpierw należy dokładnie umyć paprykę. Następnie wyciąć gniazda nasienne i pokroić w słupki. Do zapraw najlepiej wybrać paprykę mięsistą i kolorową, która ładniej prezentuje się w słoiczkach i na talerzach.

Po przygotowaniu papryki należy zabrać się do sporządzenia zalewy. Do garnka wlewamy wodę, olej i ocet, a następnie dodajemy ząbki czosnku, sól i cukier. Wszystko razem należy zagotować. Do wrzącej zalewy należy wrzucić pokrojoną paprykę i razem gotować przez ok. 10 minut. Następnie gorącą paprykę należy przełożyć do przygotowanych wcześniej słoiczków (w każdym z nich powinno się znaleźć 1 ziarnko ziela angielskiego i ½ listka laurowego). Po umieszczeniu w słoikach papryki należy zalać ją pozostałą w garnku zalewą, a następnie każdy słoik dokładnie zakręcić. Następnie należy umieścić całe słoiki w garnku z wodą i gotować przez 5 minut. Po wyjęciu słoików z wody warto ustawić je na wieczkach i pozostawić do wystygnięcia. Ten zabieg wskaże słoiczki, które ciekną.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi w ostatnim czasie przez ekspertów Providenta niemal połowa Polaków robi przetwory na zimę. Dla wielu jest to sposób na oszczędzanie, dla innych kwestia przyzwyczajenia. Papryka marynowana to jedna z najchętniej robionych zapraw.

Może macie swoje sprawdzone przepisy na marynaty? Podzielcie się nimi z nami!