Przesadzanie kwiatów – co należy wiedzieć?

przesadzanie roślin

Wielu z nas posiada w swoim mieszkaniu chociażby jedną roślinę doniczkową. Oprócz dobrze nam znanych funkcji dekoracyjnych, kwiaty mają jeszcze szereg zastosowań o których często zapominamy. Jednym z nich jest produkcja tlenu, który jak wiadomo jest nieodłącznym elementem naszego życia. Rośliny w pomieszczeniu dbają także o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza. Jest to niezwykle istotne szczególnie w okresie zimowym gdy wilgotność w mieszkaniu drastycznie spada z powodu ogrzewania. Niektóre kwiaty posiadają także funkcję pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych znajdujących się w naszym domu.

Jak dbać o rośliny?

W zależności od rodzaju każda z nich ma inne potrzeby. Poza regularnym podlewaniem nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawożeniu. Jest to bardzo ważne aby na bieżąco uzupełniać substancje odżywcze w glebie. Możemy taki nawóz przygotować samodzielnie z produktów dostępnych w każdej kuchni jednak wygodniej będzie zakupić gotowy produkt w sklepie ogrodniczym czy pobliskiej kwiaciarni.

Aby zadbać o prawidłowy rozwój roślin należy pamiętać o ich przesadzaniu. Młode kwiaty, które są w fazie intensywnego wzrostu wymagają aby robić to co roku natomiast te starsze wystarczy przesadzić raz na dwa lub trzy lata. Przy tej okazji warto usunąć obumarłe kwiatostany oraz pożółkłe liście. Wpłynie to nie tylko na walory estetyczne naszej rośliny ale również zapobiegnie powstawaniu pleśni.

Przesadzanie – kiedy najlepiej?

Najodpowiedniejszą porą do przesadzania większości kwiatów doniczkowych jest bardzo wczesna wiosna. W tym okresie następuje intensywny wzrost roślin co ułatwia im odnalezienie się w nowym środowisku. To wszystko za sprawą coraz to intensywniej przebijających się promieni słońca, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. W tym okresie poprawia się również jakość powietrza w naszym mieszkaniu bowiem rezygnujemy z intensywnego ogrzewania. To przyczynia się bezpośrednio do wzrostu wilgotności, którą tak uwielbiają nasze rośliny.

Należy jednak pamiętać, że powyższe wskazówki nie dotyczą wszystkich gatunków. Rośliny, które bardzo wcześnie zaczynają okres kwitnienia najlepiej przesadzać pod koniec kwietnia. Również w przypadku kaktusów lepiej zrobić to w czasie zimowego spoczynku.

Każda ingerencja w życie rośliny czy to przesadzanie czy zwykła pielęgnacja powinna być przemyślana i poparta odpowiednią wiedzą. Często przy zakupie nowych roślin dostajemy instrukcję jak o nie dbać. Warto się z nią zapoznać i zachować na przyszłość.

Przesadzanie – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego podłoża. Możemy posłużyć się zarówno ziemią uniwersalną odpowiednią do każdego rodzaju roślin lub ziemią specjalistyczną dostosowaną pod potrzeby konkretnych gatunków. Nie należy jednak używać ziemi z naszego ogrodu. Jest duże prawdopodobieństwo, że będę się w niej znajdować chwasty lub szkodniki.

Kolejna rzecz to drenaż, czyli dwucentymetrowa warstwa z małych kamyków na dnie doniczki pozwalająca roślinie oddychać. Przygotowaną mieszankę dostaniemy w sklepach ogrodniczych ale możemy też posłużyć się np. potłuczoną ceramiką. Gdy już mamy tak przygotowane nowe gniazdko przechodzimy do przesadzenia.

Na samym początku warto intensywnie podlać naszą roślinę to znacznie ułatwi jej wydostanie się z doniczki oraz uelastyczni korzenie. Będą wtedy mniej podatne na złamania. Należy bardzo delikatnie wyjąć całość z doniczki tak by nie uszkodzić kwiatów. Następnie usuwamy starą ziemię zważając by korzenie pozostały w stanie nienaruszonym. Jeśli są zbyt długie możemy je skrócić przy pomocy ostrego narzędzia. Pamiętajmy by zrobić to ostrożnie. Tak przygotowaną roślinę wkładamy do nowej doniczki i obsypujemy ziemią.

Gdy już przesadzimy naszą roślinę warto ją intensywnie podlać. Pamiętajmy też by przez okres około dwóch tygodni nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przez około miesiąc powstrzymajmy się też od nawożenia. Warto jednak co kilka dni sprawdzić czy proces przesadzania przebiegł pomyślnie.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl