Rany u osób starszych – jak sobie z nimi radzić?

opatrunek dla seniora

Gojenie się ran to złożony proces biologiczny, w którym udział bierze cały szereg komórek organizmu. W tym przypadku ich głównym zadaniem jest przeprowadzenie swoistych procesów naprawczych prowadzących do zamknięcia uszkodzenia i wytworzenia blizny. Niestety, z wiekiem odbudowa i regeneracja trwa coraz dłużej i nawet niewielkie skaleczenia czy otarcia potrafią sprawiać duży dyskomfort. Dlatego, aby pomóc osobom starszym, warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z takimi wypadkami oraz jakie plastry dla seniora wybrać.

Rany u seniorów – jak postępować?

Jesień życia, choć bywa piękna, stawia przed Seniorami wiele wyzwań. Problemy z koordynacją ruchową, nie tak perfekcyjny wzrok i słuch, słabszy refleks i zmniejszona koncentracja – czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do małego wypadku, który może skutkować skaleczeniem, otarciem lub oparzeniem. Warto pamiętać, że osoby w podeszłym wieku przechodzą takie urazy dużo poważniej niż ludzie młodsi. Nawet drobne uderzenie może skutkować sporym wylewem podskórnym.

Jedną z najważniejszych zasad, którymi należy się kierować, jest zachowanie spokoju. Osoby starsze znacznie gorzej znoszą stres, a fakt, że coś się stało, tylko go potęguje. Dlatego zapewnienie ich, że mamy sytuację pod kontrolą jest naprawdę ważne.

Opatrywanie rany należy rozpocząć od przemycia jej bieżącą wodą oraz dezynfekcji specjalnym środkiem antyseptycznym (np. w sprayu lub żelu). Następnie zabezpieczamy skaleczenie za pomocą plastra, pamiętając o zachowaniu pełnej higieny – nawet niewielkie niedopatrzenie może bowiem wydłużyć czas rekonwalescencji i wpłynąć na fazę odbudowy skóry. Warto więc zawczasu zadbać o pełne wyposażenie apteczki – to ona staje się bowiem naszym orężem w walce z mniejszymi i większymi domowymi wypadkami.

Plastry dla seniora – co warto mieć w apteczce?

Kompletując zestaw plastrów należy być przygotowanym na wiele ewentualności. Nigdy przecież nie wiemy, z jaką raną, skaleczeniem czy zadrapaniem przyjdzie nam się zmagać. Na szczęście, oferta opatrunków jest bardzo szeroka oraz dostosowana do różnorodnych potrzeb, wielkości zabezpieczanej powierzchni skóry, a także specjalnych wymagań rekonwalescenta. W praktycznie każdej aptece bez problemu znajdziemy plastry wodoodporne i wodoszczelne, plastry na odciski oraz te na oparzenia. Różnią się swoimi właściwościami, możliwością zastosowania oraz funkcjonalnością, dlatego jeszcze przed zakupem warto postawić na dobry research. Z pomocą przychodzi firma Hartmann, która przygotowała kompendium wiedzy o plastrach i opatrunkach.

W przypadku osób starszych należy przede wszystkim zaopatrzyć się w trwałe i mocne plastry opatrunkowe z wytrzymałej tkaniny wiskozowej. Takie rozwiązanie skutecznie osłania ranę i dopasowuje się do kształtu uszkodzonej powierzchni, a co za tym idzie – nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Doskonały do opatrywania drobnych skaleczeń.

Kolejnym „must have” w apteczce powinny być plastry hydrożelowe. Sprawdzą się w przypadku oparzeń – zaaplikowane na ranę zapewnią jej kojące chłodzenie, a także odpowiednie nawilżenie, które pomoże w szybkiej i prawidłowej regeneracji.

Aby zapewnić maksymalny komfort naszym rodzicom lub dziadkom, warto mieć w pogotowiu również plastry wodoodporne. Przydadzą się zwłaszcza w przypadku ran dłoni – częste mycie rąk może powodować odklejenie się tradycyjnego plastra. Dzięki zastosowaniu opatrunku takiego jak DermaPlast WaterResistant można mieć pewność, że nie spadnie on podczas rutynowych prac domowych czy kąpieli. Doskonale trzyma się w miejscach narażonych na pocenie, a dzięki specjalnej perforacji – skóra nie będzie miała trudności z oddychaniem.

W przypadku osób starszych, które mają drobne problemy dermatologiczne, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów do skóry wrażliwej, np. DermaPlast Sensitive. Wyjątkowo chłonny opatrunek nie przykleja się do rany, a plastry odrywają się bezboleśnie i nie pozostawiają śladów.

Warto mieć na uwadze, że stosując plastry dla seniora nie jesteśmy w stanie zagwarantować stuprocentowej pewności, że taki opatrunek będzie wystarczający do szybkiej i prawidłowej regeneracji. W przypadku, gdyby rana nie goiła się lub występowały komplikacje, niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem specjalistą.

Tekst sponsorowany