Remigiusz Mróz – „Kasacja”

Kasacja

KasacjaRemigiusz Mróz to młody autor, który często porównywany jest do Grishama. Jego książki o Joannie Chyłce to doskonałe prawnicze thrillery. Kasacja to pierwsza część z trzytomowej serii, której główną bohaterką jest ta niezwykła pani adwokat.

 

Na pierwszy rzut oka książka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Opasłe tomisko, z ciemną okładką, która swoim wyglądem nie przykuwa uwagi. Jednakże już po przeczytaniu kilku pierwszych stron zdanie na jej temat się zmienia.

Na pierwszych stronach Kasacji poznajemy głównych bohaterów Joannę Chyłkę – wziętą prawniczkę oraz Kordiana Oryńskiego – Zordona, który właśnie rozpoczyna swoją prawniczą karierę w jednej z największych kancelarii adwokackich w Warszawie. Przypadkowe spotkanie przed budynkiem sprawia, że początek współpracy między dwojgiem prawników nie zapowiada nic dobrego. Na domiar złego Chyłka zostaje wyznaczona na opiekuna aplikacji Zordona. To wszystko razem to jednak dopiero początek wielkiej prawniczej przygody młodego aplikanta.

Już pierwszego dnia zostaje on wciągnięty w bardzo trudną sprawę Piotra Langera, młodego człowieka oskarżanego o podwójne morderstwo. Sprawa jest niezwykła z wielu powodów. Przede wszystkim oskarżony nie chce nic mówić. Nie przyznaje się do winy ani nie broni się. Właściwie to przez większość czasu niemal nic nie mówi swoim obrońcom. Jego ojciec, bogaty biznesmen, który płaci za usługi prawników, chce szybko załatwić sprawę. Nie zależy mu na uniewinnieniu syna, ale na tym, by wokół sprawy był jak najmniejszy rozgłos.

Z biegiem czasu prawnicy przegrywają sprawy w sądach kolejnych instancji, a wraz z kolejnymi wyrokami zaczynają nabierać przekonania, że ich klient jest niewinny. Tyle, że świadkowie mogący to udowodnić znikają, prawnicy są zastraszani i okazuje się, że cała sprawa ma drugie dno.

Pojawiają się kolejne pytania. Czy klient jest winny? Czy uda się go wybronić? Co kryje się pod tajemniczym zachowaniem syna biznesmena? Kto tak naprawdę zabił i dlaczego? Chyłka i Zordon szukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Czy uda im się wygrać sprawę i uwolnić klienta od podejrzeń?

Remigiusz Mróz to młody pisarz, który z wykształcenia jest prawnikiem.  Teoretyczna i praktyczna znajomość prawa pozwoliła mu napisać niezwykłą powieść. Jej niewątpliwym walorem jest doskonałe umocowanie merytoryczne oraz prosty i przystępny język. Pomimo sporej dawki słownictwa prawniczego, każdy czytelnik zrozumie o co chodzi.

Ciekawa fabuła, niezwykli bohaterowie oraz prosty i zrozumiały język to główne zalety książki. Z pewnością powinni po nią sięgnąć zarówno miłośnicy twórczości Remigiusza Mroza, Johna Grishama jak i wszyscy ceniący sobie dobrą książkę.

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.